Języki obce

Wiadomości

język rosyjski w ZSK

Podstawowe zwroty rosyjskie zna na pewno każdy nawet jeśli nie uczy się tego języka. Polacy często używają ich dla żartu albo żeby kogoś zaskoczyć. Na całym świecie popularność języka rosyjskiego stale rośnie, w samej tylko Europie liczba jego użytkowników wynosi ponad 135 mln. Również w Polsce pojawia się coraz więcej szkół, kursów i korepetytorów, którzy oferują naukę tego języka.

Wielu naszych uczniów zdaje sobie sprawę, że ta umiejętność bardzo przyda się im w przyszłej pracy. Firmy oferujące pracę informatykom w swych wymaganiach wymagają dziś już nie tylko znajomości języka angielskiego (co stało się poniekąd normą na rynku) ale również znajomości języka rosyjskiego.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość poznać ten piękny język a także kulturę krajów rosyjskojęzycznych. Zainteresowani uczniowie odkrywają dla siebie magiczny świat rosyjskiej sztuki, literatury filmu, poezji i niezrównanych ballad z towarzyszeniem gitary.

Zespół Szkół Komunikacji stale współpracuje z Wydziałem Filologii Rosyjskiej oraz Wydziałem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpraca ta przybrała wiele form: Uczniowie uczestniczą:

– w wykładach językowych

– prelekcjach filmowych

– warsztatach dotyczących kultury oraz języków słowiańskich

– biorą udział w i konkursach organizowanych przez UAM ( np. konkurs recytatorski „Słowiańskie recytacje” , w którym uczniowie ZSK osiągali niemałe sukcesy)

– w ostatnich latach osiągaliśmy też sukcesy w Międzywojewódzkim Etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego

Jako szkoła organizowaliśmy również wymiany młodzieży na Ukrainę. Wyjazdy te cieszyły się dużym uznaniem młodzieży dla, której wyjazd do naszych wschodnich sąsiadów był nie tylko okazją poznania nowej kultury ale również okazją aby nauczyć się czegoś nowego o świecie, języku i zawrzeć nowe znajomości.

Duże zainteresowanie językiem rosyjskim to już nie tylko sprawa mody (ludzie często uczą się go by zaimponować innym) ale to również od jakiegoś czasu wymóg rynku, w tym informatycznego. Nie brakuje firm współpracujących z Rosją i innymi krajami rosyjskojęzycznymi. Dlatego nie dziwi fakt, że uczniowie często zgłaszają się pytaniami dotyczącymi tego tematu czy też proszą przetłumaczenie czegoś na rosyjski lub odwrotnie. Niektórzy z nich nie uczą się rosyjskiego w szkole (mają tu inny język obcy) a tylko w domu – hobbistycznie ponieważ to wyróżnia ich spośród innych.

(Ewa Iwaniec)

Skoro czytasz te słowa to prawdopodobnie już czujesz, że chcesz mówić po hiszpańsku, a może już się go uczysz. Jeśli szukasz dodatkowych argumentów, które utwierdzą Cię w podjęciu tej decyzji, przedstawię Ci 7 powodów, dla których to właśnie wybór hiszpańskiego jest tym właściwym.

Naucz się hiszpańskiego i zanurz się w kulturze hiszpańskojęzycznej! Zajęcia prowadzimy w międzyoddziałowych grupach!


 1.      Język hiszpański jest łatwy w nauce

Nauka podstaw należy do jednej z najłatwiejszych, a wymowa jest ułatwiona dzięki temu, że jest prawie identyczna jak pisownia wyrazów. Hiszpański jest też miły dla ucha!

Podstawowe zwroty:
¡Hola! Cześć
 ¡Buenos días! Dzień dobry!
¡Adiós! Do widzenia!
Fiesta Impreza
 ¿Cómo estás? Jak się masz?
Mañana Jutro
Perdón Przepraszam
¿Cómo te llamas? Jak masz na imię?
Por favor Proszę
Gracias Dziękuję

 2. Hiszpańskie hity, hiszpańska muzyka

Hiszpańskojęzyczne piosenki łatwo wpadają nam w ucho i fajnie byłoby zanucić za Luisem Fonsi Despacito, Corazón espinado przy akompaniamencie gitary Carlosa Santany, czy jak Ricky Martin wyśpiewać z całych sił Viva la vida loca.

Wolisz tańczyć? Enrique Iglesias, Shakira, a także liczne grono twórców z Ameryki Łacińskiej swoimi gorącymi rytmami porwą do tańca każdego.

Znając język hiszpański, drzwi do świata muzyki otwierają się bardzo szeroko i naprawdę jest w czym wybierać, co śpiewać i co tańczyć.


 3. Chcesz być poliglotą?

Ucz się hiszpańskiego, stąd już krótka droga do tego, aby mówić po portugalsku, włosku czy francusku.  Natomiast jeśli już znasz angielski, będzie Ci dużo łatwiej, ponieważ ponad 3.000 słów ma wspólny rdzeń i znaczenie w języku hiszpańskim i angielskim.


4. Ludzie

W końcu to o nich chodzi w nauce każdego języka! Osoby hiszpańskojęzyczne z reguły są bardzo otwarte, dlatego wcześniej czy później zaczniesz nawiązywać przyjaźnie i komunikacja jest niezbędna żeby je podtrzymać.


5. Hiszpańskie kino

Antonio Banderas, Javier Bardem czy Penelope Cruz w hiszpańskiej odsłonie, a może Casa de papel w oryginale. W hiszpańskojęzycznym kinie naprawdę jest w czym wybierać.


6. Po hiszpańsku mówi się w 135 krajach

Będziesz mógł porozmawiać z pół miliardem osób, towarzyszy do konwersacji na pewno Ci nie zabraknie. Hiszpański jest językiem urzędowym w 21 krajach, jeśli będziesz w Ameryce Południowej czy wybierzesz się do Stanów Zjednoczonych, znajomość hiszpańskiego na pewno się przyda.


7. Nowe możliwości zawodowe i możliwość podróżowania

Nie muszę chyba Cię przekonywać, że posługiwanie się językiem hiszpańskim, to także nowe możliwości zawodowe. Jeśli tylko troszkę poszperasz w ofertach pracy w samej tylko Europie, przekonasz się co Cię czeka, kiedy będziesz już mówić po hiszpańsku.


Pomyśl o krajach, gdzie ludzie mówią po hiszpańsku i wszystkich fajnych rzeczach, które mógłbyś tam robić. Surfing na Playa Tamarindo w Kostaryce, narty w Pirenejach, wspinaczka na Machu Picchu w Peru, wędrówka Camino de Santiago, zwiedzanie takich miast jak Buenos Aires, Madryt, Barcelona czy Hawana, a może opalanie się na plaży w Cancun czy tortille prosto z Meksyku. Z hiszpańskim w kieszeni pora na podbój świata!

Jak widzisz, jest dużo do zobaczenia, dużo do spróbowania, a wszystko to w hiszpańskojęzycznym świecie.

(Małgorzata Popławska-Dominguez)

język angielski ZSK

Nauka języków obcych nakierowana jest na kilka podstawowych celów, które realizujemy od wielu lat w Zespole Szkół Komunikacji. Znajomość języka angielskiego sprzyja rozwojowi osobistemu i zawodowemu, niezależności, swobodzie podróżowania, zawieraniu wielokulturowych przyjaźni czy pełniejszemu dostępowi do informacji, filmów czy literatury. Staramy się zachęcać uczniów do różnorakich działań.

W naszej szkole uczniowie pracują w grupach międzyoddziałowych przez cały cykl nauki.

W klasie dwujęzycznej nauka niektórych przedmiotów jest prowadzona w dwóch językach: polskim i angielskim. W języku obcym realizowany jest (w całości lub częściowo) materiał z wybranych przedmiotów zawodowych oraz co najmniej jednego przedmiotu ogólnokształcącego.

Uczymy się języka w ramach działań projektowych: nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych Fundacji Szkoła z Klasą – Let’s Play the Fraternity Card https://www.fraternity-card.eu/ oraz lokalnych działaniach Centrum Edukacji Obywatelskiej – Młodzi w Akcji https://www.facebook.com/MwAkcji/posts/3912325505505508.

Uczestniczymy w wykładach otwartych Wydziału Anglistyki UAM, a uczniowie klasy dwujęzycznej biorą również udział w warsztatach informatyczno-językowych Fundacji „Kuźnia Talentów” prowadzonych przez doświadczonych informatyków. Mogą tam połączyć wiedzę z obszaru IT z doskonaleniem umiejętności językowych. W nadchodzącym roku szkolnym rozpoczynamy współpracę z WA UAM i Centrum Dwujęzyczności Bilingualism Matters.


(więcej…)

język niemiecki w ZSK

Nauczyciele języka niemieckiego w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu kierują się zasadą, że język niemiecki nie jest konkurencją dla języka angielskiego, lecz warunkiem rozwijania wielojęzyczności Polaków, ich kompetencji interkulturowej i zawodowej oraz postaw tolerancji.


Od roku szkolnego 2018/2019 prowadzimy w naszej szkole, na każdym poziomie klas, 2 międzyoddziałowe grupy DSD I Pro, ucząc w nich języka niemieckiego zawodowego i przygotowując uczniów do certyfikatu DSD I PRO.

Zalety uczenia się języka niemieckiego zawodowego w grupach DSD I Pro

· przygotowanie do państwowego egzaminu DSD I PRO – Deutsches Sprachdiplom na poziomie A2/B1

· 2 dodatkowe godziny języka niemieckiego

· egzamin DSD I PRO odbywa się bezpłatnie w szkole

· wzbogacenie słownictwa specjalistycznego w obszarze zawodowym

· nauka praktycznego stosowania języka niemieckiego w codziennych sytuacjach

· uzyskanie swobody i płynności wypowiedzi w języku niemieckim

· udział w nowoczesnym modelu edukacji (więcej…)