loader image

Etyka, czyli… czas nietypowych spotkań

Są w Technikum Komunikacji takie zajęcia, w czasie których nie siedzimy tradycyjnie w ławkach ani w pracowniach zawodowych, ani przed monitorem komputera. To lekcje etyki. Jesteśmy jedną z niewielu poznańskich szkół, w której zajęcia z etyki odbywają się osobno dla każdego poziomu klas, w grupach kilku – bądź kilkunastu osobowych. Siadamy przy wspólnym stole, bo wtedy łatwiej się dyskutuje, a rozmowa jest podstawą naszych spotkań.

Etyka to dziedzina filozofii, jednak nie przerażajcie się tym groźnie brzmiącym słowem. W czasie spotkań szukamy w tekstach myślicieli tego, co może być dla nas ważne we współczesnym świecie, który stawia nas przed różnymi wyzwaniami. Pracujemy w zespole, rozmawiamy, uczymy się słuchać poglądów, z jakimi się nie zgadzamy. Myślimy krytycznie (co wcale nie znaczy, że wszystko negujemy), zastanawiamy się, jak rozwiązywać problemy, ciągle zadajemy pytania, choć nie zawsze udaje nam się znaleźć odpowiedzi. Czasem rysujemy, kleimy z plasteliny, drzemy gazety, żeby stworzyć z nich coś nowego. Zastanawiamy się, w jakim świecie chcielibyśmy żyć i długo się spieramy, jak należałoby go urządzić. To grupy etyczne każdego roku organizują Maraton Pisania Listów Amnesty International, który staje się świętem praw człowieka.

Czasem zamieniamy filozofów w bohaterów memów i gramy w planszówki. Bo różnymi drogami można dochodzić do rozumienia a myślenie, jest bardzo dobrą zabawą. Niech zachętą będą słowa jednego z tegorocznych absolwentów: „Jedyne zajęcia na które czekałem każdego tygodnia przez cztery lata i na które chciałem chodzić nawet na 7.10. Było warto!”. Mam nadzieję, że sprawdzicie, czy to zdanie jest prawdziwe!

(Ilona Starosta)

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content