Dzieje się

Wiadomości

W dniach 28 i 29 maja odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” . W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs odbył się zdalnie. W tym roku Technikum Komunikacji reprezentowało 73 wielbicieli matematyki. Miło nam poinformować, że osiemnastu z nich otrzymało wyróżnienia:

M.Gałka IB, W.Piórkowski IB, T.Gągało IB, J.Zubik IB, A.Konieczny IC, B.Przewoźny IC, M.Fornalski IGB, A.Budzyński IGD, M.Namysł IGC, G.Skrzypek IGD, M.Głowacka IGB, M.Seget IIB, J.Undrych IIB, W.Wachowski IIB, K.Skrobała IIC, Ł.Szczyt IIC, P.Nowacki IID, S.Obara IIIC!

GRATULUJEMY bardzo serdecznie!

Nauczycielka etyki z naszej szkoły – Ilona Starosta – została nagrodzona w konkursie organizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Zadanie polegało na napisaniu scenariusza zajęć, który będzie dotyczył kształcenia działań demokratycznych.

Scenariusz zatytułowany „Jak można protestować? Instrukcja mówienia „nie” dotyczył różnych form wyrażania sprzeciwu, ale przede wszystkim pokazywał, jak organizować działania, by osiągnąć sukces, niekoniecznie rozumiany jako pokonanie przeciwnika. Nagrodą w konkursie jest publikacja scenariusza i egzemplarz gry planszowej „Democracy Cake” („Przepis na Demokrację”).

Będzie się działo na zajęciach we wrześniu!

https://fed.org.pl/democracy-cake-wyniki-konkursu/

"Młodzi w Akcji"

10. czerwca odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych realizowanych w ramach działalności Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczeń naszej szkoły Mateusz Dobrzyński prezentował projekt klasy 1c „Młodzi w Akcji”. Podczas OPPM mieliśmy okazję do spotkania z Justyną Suchecką, Adamem Wajrakiem oraz wieloma wspaniałymi, zaangażowanymi młodymi ludźmi z całej Polski, dla których ważne jest tworzenie mądrej, otwartej i nowoczesnej szkoły.

#mlodziwakcji #centrumedukacjiobywatelskiej
ZSK dziękuje Maturzystom
Kochani MATURZYŚCI
Koronawirus zmienił wszystko. Już nie w wielkiej sali, wspólnie, w towarzystwie rodziców, pedagogów, którzy poświęcali czas przez trzy bądź cztery lata, a w zaciszu pustych szkolnych murów przyszliście odebrać swoje świadectwa. Niestety sytuacja zmusiła ZSK, by w tym roku inaczej pożegnać się z tymi, którzy w budynku na ul. Fredry 13 i ul. Bukowskiej 53 spędzili cztery bądź trzy lata. To nie znaczy, że będziemy Was mniej pamiętać, raczej odwrotnie – zapamiętamy Was szczególnie. Zapisaliście się w naszej pamięci jak każdy kolejny rocznik, inaczej niż poprzednicy i na pewno inaczej niż ci, co przyjdą po Was. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone chwile, sukcesy i porażki. Cieszyliśmy się z Wami z każdej dobrej oceny, smuciliśmy każdą złą. Mamy jednak nadzieję, że Zespół Szkół Komunikacji pozostanie w Waszej pamięci jako miejsce, czas, ludzie, do których warto wracać.

 

Dziękujemy za wszystkie słowa wdzięczności, które padły na lekcjach i po ich zakończeniu. Dla Was jesteśmy w tych murach i życzymy Wam jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym.

 

Medalem szkoły za działalność naukową nagrodzeni zostali Roksana Maziarz z klasy 3Lb (zdjęcie z wręczenia poniżej) oraz Kajetan Nowak z klasy 4Tc.
Natomiast za działalność artystyczną medal otrzymał Piotr Maik z klasy 4Tb.

 

Gratulujemy zaangażowania, które mogliśmy obserwować przez wszystkie lata nauki w szkole.

Kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego został reaktywowany w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu pięć lat temu. Od tego czasu cieszy się zainteresowaniem osób, które czują „pociąg do kolei”, ale nie tylko. Zawód ten łączy wiele dziedzin nauki takich jak elektryka, elektroenergetyka, energoelektronika, mechanika, fizyka czy nawet matematyka. Z tego powodu kształcenie tych dwóch ostatnich przedmiotów odbywa się na poziomie rozszerzonym.

Od pierwszej klasy uczymy się montażu i utrzymania sieci trakcyjnej, elementu niezbędnego, dzięki któremu współczesne, elektryczne pojazdy szynowe mogą jeździć. Na pracowni elektrycznej w sposób praktyczny dokonujemy pomiarów elektrycznych oraz łączymy obwody elektryczne. Od drugiej klasy uczymy się budowy i eksploatacji środków transportu szynowego, a są nimi takie pojazdy trakcyjne jak lokomotywy, zespoły trakcyjne, tramwaje czy też wagony metra. W tej klasie odbywamy także zajęcia praktyczne w firmie PKP Energetyka. Poznajemy podczas nich obiekty podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych. W trzeciej klasie odbywamy praktykę zawodową w Punkcie Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Zbąszynku. Zdobywamy tam wówczas doświadczenie zawodowe, a także praktycznie sprawdzamy swoją wiedzę zdobytą podczas nauczania przedmiotów zawodowych. Natomiast w czwartej klasie jeden dzień w tygodniu zamiast siedzieć w szkolnej ławce, to udajemy się na zajęcia w lokomotywowni PKP Cargo na poznańskim Franowie.

Posiadamy patronat Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. a także firmy PKP Energetyka S.A. W kwietniu 2019 roku miała miejsce także wycieczka edukacyjna do Zajezdni Franowo należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Pokazano nam wówczas jak zbudowane i naprawiane są nowoczesne tramwaje.

Zawód ten jest jak najbardziej przyszłościowy, gdyż według prognoz zapotrzebowanie w najbliższych latach na maszynistów będzie na poziomie 5 tysięcy pracowników.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

(Michał Kabat)

historia ZSK

W Zespole Szkół Komunikacji uczymy (się) o przeszłości na różne sposoby. Oprócz tradycyjnych lekcji, organizowanych uroczystości i spotkań ze świadkami historii, które nam przybliżają przeszłość, próbujemy historii „dotknąć”.

Doskonałym sposobem na dogłębne poznanie historii są wyjazdy do tzw. miejsc pamięci. Nigdy nie brakuje chętnych, aby wziąć w nich udział, choć wymagają one pewnego wysiłku, przygotowań, przeczytania dodatkowej lektury czy obejrzenia wartościowego filmu. Ten wysiłek procentuje.

Od ponad 10 lat młodzież ZSK bierze udział w Marszach Pamięci, które odbywają się w Katyniu, co jest niezwykłym przeżyciem. Świadomi „ciężaru” i symboliki tego miejsca oddajemy hołd polskim oficerom i wszystkim tam pomordowanym ofiarom sowieckich zbrodni.

Dwukrotnie byliśmy także na wizycie studyjnej w Muzeum Auschwitz – Birkenau, co zawsze jest doświadczeniem trudnym. Musimy zmierzyć się tam z bezmiarem ludzkiego cierpienia i bezmiarem ludzkiego bestialstwa.

Te miejsca wyzwalają w nas wiele bolesnych emocji, trudnych pytań i bardzo osobistych refleksji ale jednocześnie bardzo nas wzbogacają, poszerzają horyzonty myślenia i czynią mniej obojętnymi na zło, a o to nam wszystkim chodzi.

(Kamila Kościelniak)

poezja ZSK

Piwnica Artystyczna staje się co roku 27. marca nie tylko centrum dowodzenia podczas Międzynarodowego Dnia Teatru ale także miejscem prób kolejnych pokoleń recytatorów, którzy odnoszą sukcesy w różnych konkursach.

RECYTACJA

„Co czytałaby Zamoyska, gdyby żyła dzisiaj?” – takie zadanie postawiono uczestnikom Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania pod nazwą „Czytanie z Zamoyską”.

Wtedy Piotr Maik sugestywnie udowodnił, że dedykacją do „Fausta” Goethego zasługuje na I miejsce w rywalizacji recytatorów, Krzysztof Międza zdobył II miejsce za interpretację „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta oraz wyróżnienie za piękne „czytanie Zamoyskiej”.

Wielokrotnie sięgaliśmy po laury w Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim „Poznańskie dziewiątki”. Startowaliśmy także w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

A to fotorelacja ze Światowego Dnia Poezji i jednego z konkursów recytatorskich.


 POEZJA

Zaczniemy jak w filmach Alfreda Hitchcocka, który twierdził, że „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć.”

My startujemy od „Sztormu” Piotra Maika, który werdyktem jury Wojewódzkiego Konkursu Kryminalnego „Studium Zbrodni” zdobył w tym roku szkolnym I miejsce w kategorii: ballada kryminalna „Podejrzani zaplątani”.

Oto nagrodzony „Sztorm” Piotra Maika

Sztorm

fale alkoholu rozbijały się o mózg – falochron,

świecił w jego oczach jak latarnia morska – biust,

nie mógł mu pomóc kolega – spadochron,

bo sam był zajęty smakowaniem ust,

więc spadł w odmęt jasny swej latarni morskiej

mil podświadomej żeglugi przebył sto

i z kilometr jazdy komunikacji miejskiej

(więcej…)

W dniu 18 maja 2020 r. o godz. 17.00 zorganizowany został online pierwszy szkolny konkurs „Wiedzy o sporcie”, w którym wziąć udział mogli wszyscy uczniowie ZSK.

Do rywalizacji zgłosiło się 14 osób.

Wiedza uczestników oceniana była przez przygotowane pytania testowe w Forms przez nauczycieli wychowania fizycznego Katarzynę Makowską i Małgorzatę Tomczak – Niewiadę.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie przygotowanego testu wiedzy ogólnej o sporcie, złożonego z 40 pytań w czasie 15 min.

Pytania były zamknięte i należało wybrać tylko jedną dobrą odpowiedź. W przypadku takiej samej liczby zdobytych punktów o kolejności miejsc, zdecydował dodatkowo czas ukończenia testu.


WYNIKI:

Zwyciężył uczeń klasy 1GC Antoni Kaźmierczak z wynikiem 95% (38/40) czas: 13:20

Drugie miejsce zajął uczeń klasy 1D Jakub Kurdelski z wynikiem 85% (34/40) czas 12:35

Trzecie miejsce zajął uczeń klasy 1D Bartosz Strugliński z wynikiem 83% (33) czas 12:43

Czwarte miejsce zajął uczeń klasy 3B Natan Winczewski z wynikiem 83% (33) czas 14:43

Piąte miejsce zajął uczeń klasy 1GB Patryk Zakrzewski z wynikiem 73% (29/40) czas 12:57

Szóste miejsce zajął uczeń klasy 1Lb Karol Pospieszyński z wynikiem 68% (27/40) czas: 5:50

 

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I GRATULUJEMY WIEDZY

Katarzyna Makowska

Małgorzata Tomaczak – Niewiada

teatr fundament ZSK

„Cóż jest prócz sławy co warte?” – słowami Kazimierza Przerwy – Tetmajera posługują się uczniowie ZSK, dla których nie tylko informatyka, praktyka, matematyka i fizyka jest ważna, ale także strawa duchowa i metafizyka są istotne w życiu. Takie dziedziny sztuki jak teatr, recytacja, poezja, fotografia, muzyka, film pozwalają spełnić marzenia, by wyrazić siebie, próbować zrozumieć świat i innych. W naszej szkole da się to zrobić. Można sięgać gwiazd, działając na przykład w szkolnym teatrze!

teatr fundament ZSK

Teatr Fundament, choć istnieje od dawna, to działa incydentalnie „od spektaklu do spektaklu”. Przedstawienia, które można było zobaczyć w ostatnich latach:

1. “Sąd ostateczny” Sławomira Mrożka w uczniowskiej adaptacji. Aktorzy w składzie Jakub Putto, Piotr Maik, Jędrzej Pawlak, Bartosz Galiński i Kamil Wojtowicz pod wodzą Laury Gromko długo przygotowywali się do występów, aby zrobić to jak najlepiej i zachęcić nie tylko do chodzenia do teatru, ale i próbowania swoich sił na deskach teatralnych.

2. „Mnóstwo czasu” – według prozy E. L. Doctorowa w reżyserii Mateusza Gemzickiego – to z kolei złożona historia pewnej rodziny żyjącej na przedmieściach, którą pewnego dnia odwiedza tajemniczy gość. Spektakl „Mnóstwo czasu” prezentowany był w konkursie „Coolturalne szkoły”.

Poniżej plakat do przedstawienia:

teatr fundament ZSK

Spektakl został nagrany i można go obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PdSnWeOIS_A

(więcej…)

spot w ZSK
Uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji odnoszą wiele sukcesów sportowych. Jednym z największych wyników tego roku szkolnego było zajęcie II-go miejsca w Licealiadzie z Piłki Ręcznej w kategorii mężczyzn i II-go miejsca w Licealiadzie Lekkoatletycznej w klasyfikacji męskiej szkół ponadgimnazjalnych Poznania. Poza tym szkoła zajęła IV miejsce w Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej na Łotwie. W poprzednich latach szkoła miała bardzo wysokie osiągnięcia w Licealiadzie w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców.
ZSK jest organizatorem Mistrzostw Polski Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Tenisie Stołowym, a to za sprawą kilkunastoletniej współpracy szkół ponadgimnazjalnych imienia Hipolita Cegielskiego.
Poza tym od 2018 rozgrywany jest Turniej Siatkówki z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której udział biorą uczniowie, absolwenci i nauczyciele ZSK.
Warto wspomnieć, że szkoła co roku bierze udział w:
– Licealiadzie Lekkoatletycznej
– Licealiadzie w Koszykówce
– Licealiadzie w Piłce Siatkowej
– Licealiadzie w Piłce Ręcznej

– Licealiadzie w Halowej Piłce Nożnej
– Licealiadzie w Piłce Nożnej
– Licealiadzie w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców
– Mistrzostwach Miasta Poznania w Przełajowych Biegach Sztafetowych
– Mistrzostwach Polski Szkół im. Hipolita Cegielskiego (w różnych dyscyplinach m.in. pływaniu).

(więcej…)

1 2 3 6