Dzieje się

Wiadomości

Drezno ZSK

Dzień 6 grudnia 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego wraz z nauczycielami spędzili w cudownej, bożonarodzeniowej atmosferze pięknego niemieckiego miasta Drezna. Główną atrakcją w tym dniu był najstarszy w Niemczech jarmark świąteczny, tzw. Dresdner Striezelmarkt, organizowany po raz 585.

Wycieczka do Drezna

Uczniowie zwiedzili m. in. Kompleks Pałacowy Zwinger, Gabinet Matematyczno-Fizyczny, Muzeum Porcelany, Galerię Obrazów Starych Mistrzów Malarstwa, w tym wspaniałe dzieło Rafaela Santi „Madonnę Sykstyńską” oraz Hofkirche – największy Kościół Saksonii zwany Katedrą. Spacer po mieście uświetniły wspaniałe barokowe budowle oraz największy na świecie ceramiczny obraz ścienny
tzw. Fürstenzug, czyli Orszak Książęcy, którego autorem był artysta drezdeński, malarz historyczny i profesor tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych – Wilhelm Walther.

Drezno ZSK

Zwiedzanie Drezna uprzyjemniły także zakupy świątecznych ozdób choinkowych i prezentów dla najbliższych. Wycieczka ta była niezwykłą okazją, aby poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz wykazać się praktyczną znajomością języka niemieckiego.

„…Zadaniem naszym jest oświecać naród

o przeznaczeniu społeczeństwa,

jego powinnościach i pracach…”,

Hipolit Cegielski

 

30 listopada 1989 roku w czwartek, w świetlicy szkoły spotkali się nauczyciele i uczniowie   ośmiu szkół noszących imię Hipolita Cegielskiego. Spotkaniu przewodniczył nowo powołany (od 1 października 1989 roku) dyrektor szkoły Ryszard Pyssa. To wtedy zapadła decyzja, aby formalnie powołać Klub Szkół Cegielskiego. Regulamin Klubu został przygotowany przez nauczyciela Marka G. Nowaka i zatwierdzony na spotkaniu w 1992 roku.

29  listopada 2019 roku przedstawiciele szkół: CKZiU Środa Wlkp., SP nr 6 Poznań, ZSUG Pleszew, ZSOiZ Trzemeszno, ZS Chodzież, CKUiZ Złotów, PWSZ Gniezno, ZSK Poznań
i gościnnie Szkoła Podstawowa nr 1 z Murowanej Gośliny (dawne Gimnazjum Nr 1 im. Hipolita Cegielskiego), spotkali się już po raz 30.

W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
w Poznaniu, sekretarz Towarzystwa Dominik Górny.

JUBILEUSZOWE SPOTKANIE KLUBU SZKÓŁ CEGIELSKIEGO JUBILEUSZOWE SPOTKANIE KLUBU SZKÓŁ CEGIELSKIEGO

(więcej…)

ZSK - 101 rocznica

3 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i uczniowie klasy 1D uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu, który odbywał się od 3 do 5 grudnia 1918 roku.

Na tej tablicy widnieje napis „…Pewność rozwoju i szczęścia w Ojczyźnie wysłużyć należy, w pracy nad sobą i w pracy dla zbiorowego dobra…”.

ZSK 101 rocznica

Uczniowie w imieniu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu złożyli wiązankę kwiatów. Krótkie rozmowy przeprowadzili z prezesami: Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz przedstawicielką rodzin uczestników Sejmu Dzielnicowego i nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

spojrzenia ZSK

Dnia 2 grudnia 2019 odbył się finał VIII edycji konkursu poetyckiego „Spojrzenia 2019”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wśród ponad dwustu ocenianych prac znalazły się utwory uczniów naszej szkoły.

Piotr Maik (klasa 4B) zdobył I miejsce, natomiast Mateusz Szczepański (klasa 4B) otrzymał wyróżnienie.

Wyróżnione wiersze laureatów będzie można przeczytać w lutym 2020 w dodatku specjalnym do czasopisma WBPiCAK „Panorama Wielkopolskiej Kultury”, dostepnym w każdej bibliotece publicznej województwa wielkopolskiego oraz na stronie internetowej biblioteki w zakładce Biblioteka/Materiały do pobrania.

Gratulujemy! Cieszymy się! Jesteśmy z Was dumni!

Relacja z finału znajduję się na stronie WBPiCAK:

https://www.wbp.poznan.pl/strefa-bibliotekarza/konkursy/spojrzenia-2019-final-konkursu-poetyckiego/

Klub Pod semaforem ZSK

29 listopada 2019 roku od godziny 18.00 szkolna jadalnia stała się miejscem potańcówki z lat 50-tych, a to za sprawą projektu „Piwnica Artystyczna Pod Semaforem. Kulturalne Pomosty”. Program nosił tytuł „Derwid – piosenki taneczne 1950-2019”.  Zabrzmiały nowe interpretacje przebojów radiowych skomponowanych przez Witolda Lutosławskiego tworzącego pod pseudonimem Derwid.

Wystąpiła Poznańska Scena Młodych, a wśród solistów nasi uczniowie i absolwenci szkoły. Ponadto uczniowie szkoły zabezpieczali prawidłowość dźwięku.

SZKOLNA JADALNIA MIEJSCEM POTAŃCÓWKI    SZKOLNA JADALNIA MIEJSCEM POTAŃCÓWKI

Całość reżyserowała Anna Zalewska-Powalisz a przygrywał zespół Swing Combo Krzysztofa Powalisza – eSTeS Estrada trochę Starszych. Zespół złożony z pionierów poznańskiej sceny jazzowej lat 50-tych.

Była to świetna zabawa dla wielu starszych i młodszych poznaniaków. Wśród nich był dyrektor oraz przedstawiciele nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz społeczności uczniowskiej.

Szkolny klub ZSK

30 listopada 2019 r. w siedzibie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odbyło się ponad dwugodzinne spotkanie przedstawicieli szkół, w których istnieją Kluby Młodzieżowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Szkołę reprezentował opiekun Klubu Marek G. Nowak i prezes Klubu Filip Rymanaiak.

NA SPOTKANIU KLUBU MŁODZIEŻOWEGO

Celem spotkania było omówienie najbliższych uroczystości i spotkań związanych ze 101 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz współpracy między poszczególnymi Klubami.

Przypomnę tylko, że celem Szkolnego Klubu jest krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, w wyniku którego wyzwolone zostały ziemie stanowiące kolebkę Państwa Polskiego oraz popularyzowanie tych wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu Powstańców Wielkopolskich.

Solidarność podaj dalej

Po wspólnej, trzyletniej przygodzie projekt „Zagrajmy w kartę braterstwa” (Solidarność. Podaj Dalej) doszedł do finału – publicznej wystawy i prezentacji na Targach Edukacyjnych na Porte de Versailles Paris Expo! Wizyta studyjna w Paryżu odbyła się w dniach 20-24.11.2019 i zgromadziła nauczycieli i fotografów z Chorwacji, Hiszpanii, Francji i Polski.

Zespół Szkół Komunikacji reprezentowała p. Sandra Lasota, która wraz z p. Iloną Starostą realizowała program „Solidarność. Podaj Dalej” w naszej szkole.

solidarność podaj dalej

Nie było lepszego miejsca na zakończenie projektu niż targi edukacyjne w Paryżu, w kraju, w którym wszystko się zaczęło. Program „Zagrajmy w kartę braterstwa” został zapoczątkowany w 2002 roku we Francji przez La ligue de L’enseignement . Akcja edukacyjna rozprzestrzeniła się i zyskała wymiar europejski, obejmując szkoły i organizacje z Chorwacji, Polski i Hiszpanii.

W ostatnim wydarzeniu, które odbyło się na Paris Expo, wzięło udział kilka tysięcy studentów i kadry nauczycielskiej. Zaprezentowaliśmy naszą międzynarodową wystawę, nasz projekt oraz zorganizowaliśmy okrągły stół na temat społecznej odpowiedzialności fotografii. Podczas okrągłego stołu poruszono interesujące kwestie, m.in. w jaki sposób fotografia może pomóc wzmocnić osoby zmarginalizowane, w jaki sposób może wywrzeć presję na politykę i wzmocnić walkę o równość i prawa człowieka.

„Zagrajmy w kartę braterstwa”

Nauczyciele z krajów partnerskich również odgrywali aktywną rolę w tym wydarzeniu – wzięli udział w interaktywnej grze, która dała im możliwość przeanalizowania nowych zdjęć do przyszłorocznej edycji projektu oraz napisania wiadomości o solidarności i braterstwie.

John Hain

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji odbyły się w szkole warsztaty zatytułowane „Czy głusi mówią?”. Przeprowadziła je dla naszych uczniów Pani Ewa Woźniak z Koła Miłośników Języka Papillon działającego na UAM.

Spotkanie rozpoczęło się od zweryfikowania stereotypów odnoszących się do osób niesłyszących. Poznaliśmy podstawy języka migowego – udało nam się przeliterować własne imiona i nazwę szkoły, co możecie zobaczyć w filmiku.

Był też czas na zadawanie pytań: o to, czy osoby głuche grają na instrumentach, jak słuchają muzyki, czy mogą prowadzić auto, jak się budzą, skoro nie słyszą budzika. To jedne z wielu wątpliwości, jakie mogliśmy rozwiać w czasie rozmowy. Mamy nadzieję, że to dobry początek spotkań z osobami, które uczą nas otwartości na to, co dla nas nieznane.

piosenka ZSK

Muzyczny sukces Soniki Kandy!

13 listopada 2019r. w Osiedlowym Domu Kultury Pod Lipami odbył się Międzyszkolny Przegląd Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Mury runęły…”. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z Poznania i okolic. Sonika Kandy, uczennica XXXII LO z klasy ILB, za wykonanie piosenki „Katyń” otrzymała jedno z dziesięciu przyznanych wyróżnień.

Muzyczny sukces Soniki Kandy!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Fundacja Małych i Dużych „www.wojtusiaki.pl” organizuje kolejny raz w naszej szkole zbiórkę krwi, która odbędzie się w dniu 21.11.2019 r. (czwartek) w godzinach od 9:00 do 14:00.

Zbiórka krwi

Wszystkie osoby chętne i pełnoletnie serdecznie zapraszamy.

Dorota Renk

1 2 3

Nadchodzące wydarzenia

  1. Stypendystka projektu SCHULWÄRTS w ZSK!

    Wrzesień 30 @ 08:00 - Grudzień 20 @ 17:00
  2. Matematyczny Kalandarz Adwentowy

    Grudzień 1 @ 18:00 - Grudzień 24 @ 18:00