Dzieje się

Wiadomości

W pierwszym tygodniu ferii rusza projekt ”Bliżej Tokyo 2020”.

Zakłada on przybliżenie kultury japońskiej i dalekowschodnich sztuk walk w roku Igrzysk Olimpijskich w Tokyo.

W ramach projektu będzie można poznać karate, aikido, iaido, judo i ciekawostki związane z Japonią.

Spotkania rozpoczną się w pierwszym tygodniu ferii od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00 – 10:30 w sali przy ul. Czajczej 14.

Obowiązuje strój sportowy.

Warunkiem udziału jest rejestracja przez dziennik elektroniczny, podając: imię, nazwisko, klasę oraz termin udziału – mogą to być 4 dni lub konkretny 1 dzień w pierwszym tygodniu ferii.

Termin zgłoszeń upływa w piątek 24.01.

Serdecznie zapraszam

Małgorzata Tomczak-Niewiada

20 stycznia 2020r. w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Libelta w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w V Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Przyroda wokół nas”.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych II miejsce zdobył Bartosz Barszcz z klasy 2DWyróżnienia zdobyli również Antoni Budzyński z klasy 1GD oraz Hubert Borysowski z klasy 1D.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

6 stycznia 2020 roku minęła 207 rocznica urodzin naszego Patrona Hipolita Cegielskiego (Święto Trzech Króli). Dlatego 7 stycznia delegacja szkoły złożyła wraz z innymi osobami wiązankę kwiatów przed pomnikiem Cegielskiego przy ul. Podgórnej. W ten sposób uczciliśmy Jego pamięć.

PAMIĘTALIŚMY O ROCZNICY URODZIN PATRONA SZKOŁY PAMIĘTALIŚMY O ROCZNICY URODZIN PATRONA SZKOŁYPAMIĘTALIŚMY O ROCZNICY URODZIN PATRONA SZKOŁY

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Gaspar Józef Hipolit Cegielski urodził się w Ławkach koło Trzemeszna. Był polskim przemysłowcem, działaczem społecznym, a także filologiem, dziennikarzem, nauczycielem i politykiem.

Podczas Wiosny Ludów w 1846 r. odmówił władzom szkoły przeprowadzania kontroli mieszkań swoich uczniów, co zakończyło jego karierę nauczyciela i spowodowało pozbawienie środków do życia. Jednak dzięki pomocy przyjaciół otworzył w poznańskim Bazarze sklep z narzędziami rolniczymi, który najpierw przekształcił w warsztat remontujący pługi i radła, a później w wielką fabrykę.

W 1848 r. założył w Poznaniu pierwszy niezależny dziennik „Gazetę Polską”, której był redaktorem naczelnym. Hipolit Cegielski zmarł 30 listopada 1868 r. w Poznaniu w wieku 55 lat. Został pochowany na cmentarzu świętomarcińskim, ale jego grób się nie zachował. Obelisk wraz z ziemią z miejsca pochówku znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Tydzień Matematyki w ZSK

W dniach od 1 do 25 grudnia 2019 roku odbył się internetowy konkurs „Matematyczny Kalendarz Adwentowy”, którego organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Departament Edukacji i Nauki oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

»Matematyczny Kalendarz Adwentowy« to konkurs matematyczny dla uczniów szkół średnich województwa wielkopolskiego. W każdy dzień adwentu o godzinie 18:00 publikowane były zadania, których rozwiązanie przesyłano do godziny 16:00 dnia następnego za pomocą formularza internetowego znajdującego na tej stronie. W konkursie wzięło udział aż 618 uczniów ze wszystkich klas szkół średnich z całej Wielkopolski.

Z wielką radością pragniemy oznajmić, że w gronie laureatów, czyli 20 najlepszych uczestników konkursu, znalazł się uczeń kl.II B naszego technikum – Krzysztof Bryszak.

Ponadto w dniu 9 stycznia 2020 roku w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyło się losowanie trzech nagród wśród osób, które uzyskały co najmniej 12 punktów, ale nie zostały laureatami konkursu – wśród tych osób znalazł się Dawid Tarabasz – uczeń kl. IB Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się w dniu 20 stycznia 2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku !

Tylko uczniowie dwóch szkół zostali zaproszeni do udziału w uroczystości poświęcenia nowego pociągu Express InterCity pod nazwą Ignacy Jan Paderewski. Wśród nich była nasza szkoła.

Dlatego 15 grudnia, 22 uczniów szkoły spotkało się na 6 peronie, gdzie stał już pociąg EIC 1701 relacji Poznań Główny – Warszawa Wschodnia oraz pociąg retro z parowozem.

NOWY EIC 1701 IGNACY JAN PADEREWSKI

Uroczystość uświetniła inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego w grudniu 1918 roku oraz występ Poznańskiego Chóru Nauczycieli. W spotkaniu wzieli udział przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, zarządu PKP Intercity oraz członkowie rodziny I.J. Paderewskiego, która podziękowała naszym uczniom za udział w uroczystości.

Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS

Już 15 lutego 2020 roku startuje rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS!

Horyzonty kończą w tym roku 10 lat! Tym samym 15 lutego już po raz dziesiąty Fundacja EFC wraz ze swoim partnerem strategicznym, Fundacją Rodziny Staraków, otwiera rekrutację do swojego flagowego programu – jednego z najbardziej kompleksowych programów stypendialnych w kraju. Horyzonty to szerokie wsparcie dla uczniów z małych miejscowości oraz rodzin o skromnych dochodach, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach. Stypendyści Horyzontów angażują się społecznie, trzymają się razem, dbają o rozwój osobisty w szkole i poza szkołą.

Program oferuje pomoc materialną w postaci pokrycia kosztów mieszkania w bursie, nauki w szkole, wyżywienia czy letnich i zimowych wyjazdów. Ale to nie wszystko. Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy regionalni. Uczestnicy programu są traktowani poważnie i po partnersku, w trudnych sytuacjach nigdy nie są sami. Wspólnie spędzają wakacje, biorą udział w warsztatach. Przestrzeni do kreatywnego myślenia i wspólnego działania jest całe mnóstwo!

Horyzonty to również zobowiązanie ze strony stypendystów do działania na rzecz innych – od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom. To unikalne doświadczenie, dzięki któremu stypendyści mogą stać się samodzielnymi, odważnymi, świadomymi studentami, obywatelami, pracownikami – po prostu dojrzałymi ludźmi.

W programie wzięło udział już 667 uczniów szkół średnich, w tym uczniowie i uczennice z naszej szkoły! Absolwenci programu zrzeszają się w Stowarzyszeniu Alumni EFC, które prężnie wspiera podopiecznych Fundacji i podtrzymuje więzi między stypendystami. Wokół Horyzontów działa energiczna, zżyta społeczność, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce. Cieszymy się, że, jak co roku, jesteśmy jej częścią!

Więcej informacji znajdziecie na www.efc.edu.pl, na facebook’u (@fundacja.czerneckiego) oraz instagramie (@stypendium_horyzonty).

9 grudnia 2019 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu uczniowie: Marta Głowacka 1GB, Mateusz Namysł 1GC, Piotr Barański 1PC, Łukasz Wróblewski 1PC, Małgorzata Walenciak 1GB, Patryk Jankowski 1GA, Aleksandra Mania, Aleksandra Grzegorzewska, Nikola Milczyńska i Paweł Płonka wszyscy z klasy 1GLB oraz ich opiekun Marek Grzegorz Nowak, brali udział w uroczystości wręczenia „Doboszy Powstańczych”.

PIERWSZY RAZ BYLIŚMY NA WRĘCZENIU „DOBOSZY POWSTAŃCZYCH" PIERWSZY RAZ BYLIŚMY NA WRĘCZENIU „DOBOSZY POWSTAŃCZYCH" PIERWSZY RAZ BYLIŚMY NA WRĘCZENIU „DOBOSZY POWSTAŃCZYCH"PIERWSZY RAZ BYLIŚMY NA WRĘCZENIU „DOBOSZY POWSTAŃCZYCH"

Jest to nagroda Honorowa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu, ustanowiona dla podtrzymywania tożsamości narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa, historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego 1918/19 dla dziejów naszego narodu i państwa polskiego. Ma na celu inspirować i honorować osoby i instytucje, które wyróżniły bądź wyróżniają się w realizacji powyższej tematyki, ciekawymi i znaczącymi działaniami popularyzatorskimi, twórczymi i naukowym

Była to już 24 edycja, choć szkoła brała w niej udział pierwszy raz. Miło nam poinformować, że prof. Marek G. Nowak otrzymał Srebrną Odznakę Honorową „Wierni Tradycji”, za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

10 grudnia 2019 r. na zaproszenie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, uczniowie klas pierwszych pod opieką prof. Marka G. Nowaka brali udział
w otwartym wykładzie – trzecim już z kolei. Tym razem prelekcję pt.  „Wspomnienie o Wincentym Wierzejewskim.  Walka i powrót do Ojczyzny”,  wygłosił Wawrzyniec Wierzejewski.

W MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Warto przypomnieć, że Wincenty Wierzejewski urodził się 29 XI 1889 roku w Poznaniu. Jego pseudonimy to: Józef, Jerzy Warecki, Skaut, Orsza, Poznański.

Był oficerem WP (pułkownik), artystą malarzem i rzeźbiarzem, współtwórcą skautingu i harcerstwa w Poznaniu i Wielkopolsce, założycielem i komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, czyli zbrojnej konspiracji przygotowującej Powstanie Wielkopolskie.

18 grudnia grupa około 20 uczniów wraz ze sztandarem szkoły oddała hołd Powstańcowi Wielkopolskiemu płk. Wincentemu Wierzejewskiemu i jego małżonce Winifred Mary Wierzejewskiej z d. Powell. W tym dniu uczestniczyliśmy w ich uroczystym pochówku na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, tuż przy obelisku Hipolita Cegielskiego.

NA POGRZEBIE WSPÓŁTWÓRCY WIELKOPOLSKIEGO HARCERSTWA NA POGRZEBIE WSPÓŁTWÓRCY WIELKOPOLSKIEGO HARCERSTWA NA POGRZEBIE WSPÓŁTWÓRCY WIELKOPOLSKIEGO HARCERSTWANA POGRZEBIE WSPÓŁTWÓRCY WIELKOPOLSKIEGO HARCERSTWA

Życiową misją płk. Wierzejewskiego była służba wolnej Polsce, a jego barwny i bogaty życiorys pokazuje, że misji tej pozostał wierny. To On skompletował pierwszy oddział wojskowy Powstania Wielkopolskiego, czyli pierwszą kompanię skautową.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się mszą w Bazylice Św. Józefa, a pożegnanie miało charakter wojskowy. W uroczystościach udział wzięli Łukasz Mikołajczyk – Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jędrzej Solarski – Wiceprezydent Miasta Poznania, parlamentarzyści, kombatanci, harcerze, mieszkańcy Poznania.

 

1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

  1. projekt ”Bliżej Tokyo 2020”.

    22 stycznia @ 08:00 - 24 stycznia @ 15:00
  2. Dzień języków obcych w ZSK

    24 stycznia