tel. 61 852 06 42 | fax. 61 851 01 19 | e-mail: biuro@zsk.poznan.pl
Dzieje się

Wiadomości

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie  młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojego otoczenia, a w szczególności  społeczności szkolnej.

Podczas pracy nad projektem uczniowie klasy 1c będą zgłębiać  miejscowe sposoby spędzania wolnego czasu sprzed lat. Naszym celem będzie stworzenie kroniki sportowej, w której zastanowimy się  jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy.

Projekt z ramienia szkoły koordynują p. Sandra Lasota i p. Joanna Obstalecka.

John Hain

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji w naszej szkole organizowane jest spotkanie, które można by nazwać Warsztatami Otwartości

20 listopada od 9.00 do 10.30 w sali 22 odbędą się warsztaty zatytułowane „Czy głusi mówią?”, które poprowadzi Pani Ewa Woźniak z Koła Miłośników Języka Papillon działającego na UAM.

W czasie spotkania będziecie mogli doświadczyć tego, jak czuje się osoba z wadą słuchu, poznacie mity dotyczące osób głuchych, nauczycie się alfabetu palcowego.

Zapraszam do zapisów za pomocą poniższego formularza – to umożliwi usprawiedliwienie Waszej nieobecności na zajęciach. Kto pierwszy ten lepszy – na warsztatach mamy 30 miejsc.

Zapraszam serdecznie,

Ilona Starosta

Link do zapisu: https://forms.gle/kifWDVb355yEc2g89

Zapraszam uczniów potrafiących i lubiących grać w szachy do uczestniczenia w zajęciach szkolnego kółka szachowego.


Zapisy u p. Sebastiana Kubicy przez dziennik elektroniczny, adres e-mail sebastian.kubica@zsk.poznan.pl lub osobiście w sali 32.
Zebranie w sprawie harmonogramu i charakteru zajęć odbędzie się w przyszły wtorek tj. 12 listopada na drugiej dużej przerwie 12:15 – 12:30 w świetlicy w budynku przy ul. Fredry 13.

Przed pójściem na to spotkanie chętni zobowiązani są to wcześniejszego zgłoszenia się ww. kanałami u prowadzącego.

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie ZSK wybrali się na poznańskie nekropolie, aby uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności (Powstańcy Wielkopolscy, zmarli nauczyciele i pracownicy naszej Szkoły).

„Szkoła pamięta”

Odwiedziliśmy przy tej okazji lokalne miejsca pamięci i zgłębialiśmy ich historię. Zapalone znicze i złożone kwiaty jako dowód pamięci społeczności ZSK uwrażliwiają młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta i regionu.

Wymiana uczniowska Poznań- Raanana

Od 19.10.2019 do 27.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie dwóch zaprzyjaźnionych miast : Poznania i Raanany w Izraelu. Była to kontynuacja projektu, który miał swój początek w maju, kiedy to polska delegacja wyjechała na tydzień do Izraela. Tym razem gościliśmy stronę izraelską w naszym mieście.

Przez dziewięć dni uczniowie i nauczyciele czterech poznańskich szkół wraz ze swoimi gośćmi poznawali miasto – najciekawsze miejsca stolicy Wielkopolski. Odwiedziliśmy Bramę Poznania, Ostrów Tumski, Stary Rynek. Nasza wymiana nie miała jednak jedynie turystycznego charakteru. Członkowie delegacji uczestniczyli w warsztatach artystycznych, zarówno w szkołach jak i Muzeum Narodowym i Uniwersytecie Artystycznym. Szczególnie pobyt w dawnym ASP zrobił na gościach i naszych uczniach wielkie wrażenie. Uczestniczyli bowiem w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Uniwersytet, a poprowadzonych przez pracowników i studentów placówki, w tym także w zajęciach związanych z animacją. Prace młodzieży z obu krajów zostały później wystawione podczas uroczystego zakończenia projektu w Urzędzie Miasta. Pobyt w Poznaniu i warsztaty w naszym mieście to nie wszystko. W czwartek 25.10.19 uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do Warszawy; jej najważniejszym punktem był pobyt w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. W sobotę , 26.10.19, odwiedziliśmy także Rogalin i park, w którym polscy nauczyciele i uczniowie zorganizowali dla całej delegacji krótki piknik. Dniem podsumowania projektu był piątek; był to ważny moment naszej wymiany, gdyż delegacja uczestniczyła we wręczaniu medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która miała miejsce w Urzędzie Miasta. Mogliśmy poznać losy tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Zagładą w czasach II Wojny Światowej.

Z pewnością pobyt w Polaków w Izraelu i delegacji izraelskiej w Polsce przyczynił się do przełamania stereotypowych sądów na temat obu krajów. Był okazją do nawiązania indywidualnych więzi, znajomości, które- jak mamy nadzieję – będą kontynuowane w przyszłości.

Wielki sukces Reprezentacji lekkoatletów na tegorocznych Mistrzostwach Poznania.

Nasi uczniowie zajmowali czołowe miejsca w poszczególnych konkurencjach zdobywając medale oraz punkty, które w klasyfikacji generalnej mężczyzn dały naszej szkole zaszczytne drugie miejsce!!

Naszą szkolę reprezentowali:

Konkurencja Imię i nazwisko Klasa Wynik Medal
Pchnięcie kulą Bartosz Dolata 4a 12,57m Złoto
Rzut oszczepem Artur Stachowiak 2d 47,31m Złoto
100 m Jakub Kowalewski 3e 11,80s Srebro
200 m Patryk Pawlicki 3e 24,23s Srebro
800 mHubert Fórmanowicz 3a 2,12,84s Srebro
400 m Jakub Nowicki 1d 56,83s Brąz
100m Maksymilian Fabian 2d 13,03s  
200m Oskar Szymański 1 GC 26,39s  
400m Paweł Żyła 2d 1,00,58s  
800m Kacper Rozenkowski 1D 2,16,69s  
Skok wzwyż Wiktor Smura 1C 1,70m  
Skok w dal Dominik Krawczyk 3La 5,70m  
Skok w dal Michał Traskowski 4e 4,46m  
Pchnięcie kulą Bartosz Pysiak 1 GD 8,85m  
3000m Albert Łapa 1 GC    
3000 m Damian Szymański 2e    

LP. Szkoła Pkt.
1 Liceum Marii Magdaleny 224
2 Zespół Szkół Komunikacji 198,5
3 VIII Liceum Ogólnokształcące 153

wymiana

Już po raz szósty z końcem września grupa uczniów Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu pod opieką pani Ewy Tarabasz oraz pani Renaty Mikołajczak odwiedziła partnerską szkołę Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg w Niemczech. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem „Feste feiern, wie sie fallen”
(tłum.: „Każda okazja jest dobra do świętowania”), poznając sposoby świętowania różnych wydarzeń w regionie. Punktem centralnym były obchody 150-lecia szkoły partnerskiej Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg, podczas których uczestnicy projektu zaprezentowali społeczności lokalnej słynne rogale świętomarcińskie. Polscy uczniowie mieszkali w rodzinach goszczących i mogli w praktyczny sposób uczestniczyć w codziennym życiu niemieckiej rodziny, jak i brać udział w lekcjach i życiu szkoły. Oprócz wielu doświadczeń kulturowych, ważnym czynnikiem w wymianie była również możliwość komunikacji w języku angielskim lub niemieckim, która w naturalny sposób pomogła wzmocnić umiejętności językowe naszych uczniów. Za rok spotykamy się w Polsce, gdzie wspólnie będziemy odkrywać naszą historię.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zapraszamy do udziału w projekcie!

W dniu 16 października 2019 r. na sali gimnastycznej ZSK, ul. Czajcza14 odbyły się Mistrzostwa ZSK w tenisie stołowym.

Do zawodów przystąpiło 22 uczniów, w tym 2 dziewczyny.

Rozgrywki były przeprowadzone najpierw w 6 grupach systemem „każdy z każdym”, gdzie z każdej grupy wychodziło 2 zawodników. Następnie grupa finałowa rywalizowała dalej do 2 przegranych meczy.

Po zaciętych pojedynkach wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce Michał Kordziński 4E

II miejsce Jakub Lehnhardt 2C

III miejsce Piotr Ślatała 2 LB

IV miejsce Michał Traskowski 4E

V miejsce: Antoni Kaźmierczak 1GC oraz Dawid Wlaszczyk 4C

Wśród dziewcząt najlepszą zawodniczką była Zuzanna Ruszyńska 3D.

Drugą lokatę zajęła Aleksandra Paździorek 2LB.

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZAWODNIKÓW, GDYŻ POZIOM TEGOROCZNYCH MISTRZOSTW BYŁ BARDZO WYSOKI!!!

W dniach 7-11 października w naszej szkole odbył się „Tydzień Matematyki w ZSK”. Celem inicjatywy jest potwierdzenie znanej wszystkim maksymy, że „Matematyka jest królową nauk”.

W tym czasie w odbywały się w szkole różne konkursy, prezentacje filmów o historii matematyki oraz wykłady, które wygłosili dr Bartłomiej Przybylski – pracownik UAM, dr Marek Adamczak – pracownik Politechniki Poznańskiej oraz Łukasz Szczyt – uczeń kl.II C.

Uczniowie klas technikum walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Rachunków. Ich zadaniem było rozwiązywanie drużynowo testu jednokrotnego wyboru oraz zestawu zadań otwartych. Oto lista zwycięzców: na poziomie klas pierwszych zwyciężyła klasa 1PC, na poziomie klas drugich zwyciężyła klasa 2C, na poziomie klas trzecich zwyciężyła klasa 3E, a na poziomie klas czwartych – 4B.

Ponadto odbył się Mecz Matematyczny „Maturzyści kontra Reszta Szkoły”, który zakończył się wygraną maturzystów, wynikiem 23-16.

Przychodzących do szkoły uczniów i pracowników witały plakaty o tematyce związanej z obchodzonym Rokiem Matematyki. Wyróżnienia w konkursie na plakat zdobyli: Klaudiusz Rozenek, Amna Mohammad, Patrycja Dolata, Marcin Stencel.

W piątek 11.10 na przerwach, po rozwiązaniu prostego zadanka, w kawiarence „Pod pierwiastkiem ” mogliście kupić za symboliczną złotówkę ciasto. Zebraliśmy kwotę 180 zł, która została przekazana na rzecz Fundacji „Siepomaga”.

Laureaci wszystkich przeprowadzonych konkursów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Radę Rodziców.

Dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Nauczyciele Matematyki

1 2

Nadchodzące wydarzenia

  1. Stypendystka projektu SCHULWÄRTS w ZSK!

    Wrzesień 30 @ 08:00 - Grudzień 20 @ 17:00
  2. Warsztaty otwartości

    Listopad 20
  3. Świąteczna wycieczka do Drezna

    Grudzień 6