loader image

Klasy dwujęzyczne na wycieczce w Londynie

W dniach 13-19 czerwca 2024 kilkudziesięcioro uczennic i uczniów z klas dwujęzycznych, przede wszystkim 2B,2C i 2D, wraz ze swoimi opiekunami p. Sławomirem Wartaczem, p. Sebastianem Kubicą, p. Arturem Pietrzakiem, p. Sandrą Lasotą i p. Joanną Obstalecką oraz nieocenionym przewodnikiem p. Krzysztofem Zborałą uczestniczyło w wycieczce krajoznawczej do Londynu.

Wyprawa autokarem rozpoczęła się wczesnym rankiem 13 czerwca i po długiej podróży przez Niemcy, Niderlandy, Belgię i Francję oraz po przejdzie pociągiem Eurotunelu z Calais do Folkestone stanęliśmy wreszcie na angielskiej ziemi. Zwiedzanie Londynu  zaczęliśmy od twierdzy Tower, dawnej budowli obronnej i pałacowej monarchów Anglii, położonej nad północnym brzegiem Tamizy. Zobaczyliśmy tamże m.in  White Tower  oraz skarbiec Jewel House, w którym przechowywane są klejnoty i kosztowności królewskie.

Następny dzień rozpoczął się od krótkiej wizyty w the Graffiti Tunnel czyli tunelu z przejściem dla pieszych pod stacją Waterloo ozdobionym legalną sztuką uliczną i graffiti, by następnie odbyć przejażdżkę w oszklonej kabinie London Eye i spojrzeć z wysokości na brytyjski parlament, Big Bena oraz okoliczne zabytki. Tego samego dnia pojawiliśmy się jeszcze w Camden Market, położonego przy Regent’s Canal w dzielnicy Camden Town, jednego z kultowych miejsc stolicy Wielkiej Brytanii, pełnego ekstrawaganckich butików i straganów z jedzeniem z całego świata. Późnym sobotnim popołudniem przespacerowaliśmy się jeszcze po Chinatown, by spędzić trochę czasu na Leicester Square i jego pobliżu np. Piccadilly Circus.

Niedzielę zaczęliśmy od spaceru przez  Greenwich park, gdzie zobaczyliśmy  obserwatorium astronomiczne z południkiem zero i podziwialiśmy panoramę miasta ze wzgórza. Następnie przepłynęliśmy  tramwajem wodnym  w stronę jednej z najsłynniejszych atrakcji Londynu, czyli Tower Bridge.  Po tym rejsie po Tamizie udaliśmy się pieszo do the City, czyli dzielnicy finansowej, gdzie  zobaczyliśmy m.in. Leadenhal market i Lloyd’s Building. Po przejściu przez London Bridge wszyscy posililiśmy się nieco w Borough Market, a następnie przespacerowaliśmy się brzegiem rzeki koło galeonu Francisa Drake’a i teatru szekspirowskiego The Globe oraz Kładką Milenijną i podjechaliśmy  autokarem do Natural History Museum i stojącego tuż obok Science Museum, gdzie każdy z nas wybrał, który z tych dwóch obiektów chce zwiedzać.

Poniedziałek był dniem przeznaczonym na pobyt w mieście Oxford również położonym nad Tamizą, znanym przede wszystkim jako siedziba University of Oxford czyli jednego z najstarszych i najbardziej znanych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Zwiedzanie terenu uczelni i centrum miasta umilali nam miejscowi angielscy przewodnicy, którzy przekazywali nam w ciekawy sposób swoją wiedzę. Następnie udaliśmy się również na zwiedzanie najstarszego ogrodu botanicznego w Anglii, założonego w 1621 roku.

Nasz ostatni dzień pobytu w Zjednoczonym Królestwie po wykwaterowaniu z hotelu  rozpoczęliśmy od wizyty w British Museum i podziwiania jego bogatych zasobów. Następnie poszliśmy do Covent Garden, gdzie na kultowym placu między Apple Market a Saint Paul’s Church podziwialiśmy występ ulicznego artysty. Tego samego popołudnia złożyliśmy jeszcze wizytę w National Gallery  przy Trafalgar Square. Ostatnimi punktami programu był spacer ulicą Whitehall w stronę budynku parlamentu, Big Bena i Opactwa Westminster i przejście przez park St. James pod Buckingham Palace skąd z położonego nieopodal skraju Green Park i Hyde Park zabrał nas autokar w drogę powrotną do Polski, do której dotarliśmy w środę po południu.

           Jesteśmy świadomi, że zwiedziliśmy  jedynie najważniejsze punkty z listy „must see” i że Londyn oferuje tak wiele, że zobaczenie wszystkiego oraz odwiedzenie każdej atrakcji zajęłoby nawet miesiąc. Jednakże taka wycieczka jak nasza jest z pewnością wartością dodaną w codziennym procesie edukacji i wszyscy wrócili do Poznania z wieloma niezapomnianymi wspomnieniami.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content