Projekty

Wiadomości

"Młodzi w Akcji"

10. czerwca odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych realizowanych w ramach działalności Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczeń naszej szkoły Mateusz Dobrzyński prezentował projekt klasy 1c „Młodzi w Akcji”. Podczas OPPM mieliśmy okazję do spotkania z Justyną Suchecką, Adamem Wajrakiem oraz wieloma wspaniałymi, zaangażowanymi młodymi ludźmi z całej Polski, dla których ważne jest tworzenie mądrej, otwartej i nowoczesnej szkoły.

#mlodziwakcji #centrumedukacjiobywatelskiej

Uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji –  klasy humanistycznej i informatycznej połączyli siły i wzięli udział w rocznym projekcie „Wielka Przygoda z Filmem”.

W ramach projektu zrealizowali od podstaw własną etiudę fabularną. Najpierw długo rodził się scenariusz, propozycji było kilka i każdy chciał przeforsować swoją. Nad wszystkim czuwał znany reżyser, Michał Rosa („Piłsudski”, „Czas honoru”), który przyjeżdżał do szkoły na spotkania z uczniami. Na drodze dyskusji wybrano ostateczną wersję scenariusza, który trafił do realizacji. Młodzież postawiła sobie ambitne zadanie- film ma opowiadać historię dziewczyny z zespołu muzycznego, a akcja toczyć między innymi na próbach. Potrzebna więc była piosenka, którą bohaterka mogłaby śpiewać. Uczniowie postanowili skomponować ją i wykonać sami, bo nikt lepiej od nich nie czuł przesłania filmu. W między czasie podzielili między siebie zadania, wybrano aktorów, reżysera, charakteryzatorów czy kierownika planu. Po przerwie wakacyjnej ekipa filmowa przystąpiła do zdjęć. Opiekę nad projektem przejęła p. Beata Dzianowicz, ponieważ Michała Rosę zatrzymały obowiązki przy realizacji serialu TV „Osiecka”. Wyczerpujące dni zdjęciowe pokazały młodzieży, jak naprawdę wygląda praca filmowca.

Mówi się, że film powstaje trzy razy, na etapie scenariusza, zdjęć i montażu, i dużo w tym prawdy. Montaż pokazał, że te same sceny można zestawiać w różny sposób i osiągać inny efekt. Młodzi artyści starali się trzymać scenariusza i powstała wspaniała historia. Najważniejsze było przed nimi- film miał swoją premierę w Multikinie przy pełnej sali i zebrał mnóstwo braw, a twórcy mieli okazję przed publicznością opowiedzieć o swojej pracy. Może za rok powstanie kolejny film?

Film „Próba” i piosenkę „Uszy” możecie zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=IkdQiUUTmUk

Od roku szkolnego 2018/2019 uczniowie naszej szkoły uczą się języka niemieckiego zawodowego w grupach międzyoddziałowych. W ramach dodatkowych dwóch godzin realizujemy wiele projektów, dzięki którym uczniowie mają możliwość praktycznego zastosowania słownictwa zawodowego.

Jakie? Zobacz sam!
Filmik nr 1 – Projekt Begrüßungssituation
Filmik nr 2 – Projekt Begrüßungssituation
Filmik nr 3 – Projekt Begrüßungssituation
Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS

Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC i FRS

Już 15 lutego 2020 roku startuje rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS!

Horyzonty kończą w tym roku 10 lat! Tym samym 15 lutego już po raz dziesiąty Fundacja EFC wraz ze swoim partnerem strategicznym, Fundacją Rodziny Staraków, otwiera rekrutację do swojego flagowego programu – jednego z najbardziej kompleksowych programów stypendialnych w kraju. Horyzonty to szerokie wsparcie dla uczniów z małych miejscowości oraz rodzin o skromnych dochodach, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach. Stypendyści Horyzontów angażują się społecznie, trzymają się razem, dbają o rozwój osobisty w szkole i poza szkołą.

Program oferuje pomoc materialną w postaci pokrycia kosztów mieszkania w bursie, nauki w szkole, wyżywienia czy letnich i zimowych wyjazdów. Ale to nie wszystko. Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy regionalni. Uczestnicy programu są traktowani poważnie i po partnersku, w trudnych sytuacjach nigdy nie są sami. Wspólnie spędzają wakacje, biorą udział w warsztatach. Przestrzeni do kreatywnego myślenia i wspólnego działania jest całe mnóstwo!

Horyzonty to również zobowiązanie ze strony stypendystów do działania na rzecz innych – od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom. To unikalne doświadczenie, dzięki któremu stypendyści mogą stać się samodzielnymi, odważnymi, świadomymi studentami, obywatelami, pracownikami – po prostu dojrzałymi ludźmi.

W programie wzięło udział już 667 uczniów szkół średnich, w tym uczniowie i uczennice z naszej szkoły! Absolwenci programu zrzeszają się w Stowarzyszeniu Alumni EFC, które prężnie wspiera podopiecznych Fundacji i podtrzymuje więzi między stypendystami. Wokół Horyzontów działa energiczna, zżyta społeczność, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce. Cieszymy się, że, jak co roku, jesteśmy jej częścią!

Więcej informacji znajdziecie na www.efc.edu.pl, na facebook’u (@fundacja.czerneckiego) oraz instagramie (@stypendium_horyzonty).

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie  młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojego otoczenia, a w szczególności  społeczności szkolnej.

Podczas pracy nad projektem uczniowie klasy 1c będą zgłębiać  miejscowe sposoby spędzania wolnego czasu sprzed lat. Naszym celem będzie stworzenie kroniki sportowej, w której zastanowimy się  jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy.

Projekt z ramienia szkoły koordynują p. Sandra Lasota i p. Joanna Obstalecka.

Deutsch+

27.08.2019r. między Goethe-Institut w Warszawie a Zespołem Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu została podpisana umowa o współpracy w ramach projektu “Deutsch Plus”. Koordynatorem ze strony Szkoły została p. Ewa Tarabasz.

Ogólnopolski projekt "Deutsch Plus"

Projekt „Deutsch Plus“ zrzesza ponad 200 szkół na terenie całej Polski i został objęty patronatem Ambasady Niemiec w Polsce, a jednym z czołowych partnerów projektu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Celem projektu jest zainteresowanie uczniów i nauczycieli językiem niemieckim i kulturą Niemiec, między innymi poprzez świadomość lepszej pozycji na rynku pracy dzięki zdobytym umiejętnościom językowym. Dzięki udziałowi w projekcie „Deutsch Plus” uczniowie naszej szkoły mają możliwość udziału w różnych wydarzeniach (warsztatach, konkursach, projektach) przygotowanych przez Goethe-Institut w Warszawie.