Wymiana młodzieży

Wiadomości

wymiana młodzieży ZSK - Izrael

Od 25.05.19 do 01.06.19 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wymianie uczniowskiej pomiędzy szkołami dwóch zaprzyjaźnionych miast: Poznaniem i Raanana w Izraelu.

W sumie , z czterech poznańskich szkół, wyjechało 24 uczniów i 4 nauczycieli. Z naszego zespołu byli to: uczniowie liceum: Joanna Śliwińska, Wiktoria Szmyt i Nicole Augustyniak; z technikum: Piotr Augustyniak i Jędrzej Pawlak. W sobotę rano,25.05.19, wylecieliśmy z Poznania do Tel Avivu. Podróż odbyła się bez problemów, Izrael przywitał nas upałem, ale nie spodziewaliśmy się niczego innego. Przed lotniskiem im. Ben Guriona czekał na nas autobus, który zawiózł nas do Raanana. To miasto , ok. 80 tysięczne, niedaleko Tel Avivu, słynie ze wspaniałej roślinności, jest jednym z najbardziej zielonych miast w Izraelu. Pierwsze spotkanie z naszymi gospodarzami odbyło się w Centrum Kultury o nazwie ,,Mishkan’’, której dyrektorka- pani Sigalit Slubski, była koordynatorem wymiany ze strony izraelskiej. Polscy uczniowie i nauczyciele zostali zakwaterowani u izraelskich rodzin, co miało służyć głębszej integracji i poznaniu realiów codziennego życia w Izraelu. W trakcie tygodniowego pobytu w Raanana polscy uczniowie uczestniczyli w licznych zajęciach warsztatowych, które miały na celu wzajemną integrację poprzez działania artystyczne: uczniowie wykonywali portrety, zdjęcia w Tel Avivie, tak by powstała kompozycja o charakterze abstrakcyjnym, tworzyli rysunek, który następnie został umieszczony na pamiątkowych koszulkach, uczyli się tańczyć i śpiewać.Nie zabrakło także integracyjnych zabaw i imprez. Duża liczba zajęć i ich różnorodność nie pozwalała się nikomu nudzić, tym bardziej, że nasi gospodarze zaplanowali także program turystyczny. Zwiedziliśmy Raanana, jeden dzień spędziliśmy także w Tel Avivie i Jerozolimie. W Tel Avivie spacerowaliśmy uliczkami starej Jaffy, odbyliśmy wycieczkę śladami murali i graffiti. W Jerozolimie byliśmy w środę 29.05.19 i trzeba przyznać, że było bardzo gorąco. Nie przeszkodziło to nam w kontemplowaniu zabytków jednego z najwspanialszych miast na świecie. Oczywiście byliśmy i pod Ścianą Płaczu i w Bazylice Grobu Pańskiego.

Większość z nas miała przyjemność być w Izraelu po raz pierwszy , była to więc także podróż o charakterze kulinarnym. Poznaliśmy smak prawdziwego hummusu, tachini, izraelskich owoców, czy falafeli.

Zwieńczeniem naszej wymiany było uroczyste spotkanie w Centrum Kultury ,,Mishkan’’,które odbyło się w piątek, na dzień przed odlotem. Zostali na nie zaproszeni dostojni goście: ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu, pan Marek Magierowski, pracownicy Instytutu Polskiego w Tel Avivie oraz mer miasta Raanana. W spotkaniu brali udział uczestnicy wymiany z obu stron oraz goszczące nas rodziny. W jego trakcie mogliśmy obejrzeć film z naszej wymiany zmontowany na gorąco, na kilka godzin przed uroczystością. Powstała naprawdę wspaniała pamiątka z naszego spotkania. Były oczywiście przemówienia i podziękowania oraz wspólne występy młodzieży z Polski i Izraela. W imieniu polskiej młodzieży zabrała głos Nicole Augustyniak, w imieniu polskich nauczycieli- niżej podpisany. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem znanej izraelskiej piosenki ,,Kol Haolam Kulo’’ w języku hebrajskim i polskim. Następnego dnia czekało nas już tylko pożegnanie i odlot do Poznania. Nie zabrakło miłych słów, a nawet łez. Nasza wyprawa się jednak nie skończyła, jesteśmy w połowie drogi. W październiku oczekujemy wizyty młodzieży izraelskiej w Poznaniu i już nie możemy się doczekać ponownego spotkania.

Artur Pietrzak

Wymiana uczniowska Poznań- Raanana

Od 19.10.2019 do 27.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie dwóch zaprzyjaźnionych miast : Poznania i Raanany w Izraelu. Była to kontynuacja projektu, który miał swój początek w maju, kiedy to polska delegacja wyjechała na tydzień do Izraela. Tym razem gościliśmy stronę izraelską w naszym mieście.

Przez dziewięć dni uczniowie i nauczyciele czterech poznańskich szkół wraz ze swoimi gośćmi poznawali miasto – najciekawsze miejsca stolicy Wielkopolski. Odwiedziliśmy Bramę Poznania, Ostrów Tumski, Stary Rynek. Nasza wymiana nie miała jednak jedynie turystycznego charakteru. Członkowie delegacji uczestniczyli w warsztatach artystycznych, zarówno w szkołach jak i Muzeum Narodowym i Uniwersytecie Artystycznym. Szczególnie pobyt w dawnym ASP zrobił na gościach i naszych uczniach wielkie wrażenie. Uczestniczyli bowiem w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Uniwersytet, a poprowadzonych przez pracowników i studentów placówki, w tym także w zajęciach związanych z animacją. Prace młodzieży z obu krajów zostały później wystawione podczas uroczystego zakończenia projektu w Urzędzie Miasta. Pobyt w Poznaniu i warsztaty w naszym mieście to nie wszystko. W czwartek 25.10.19 uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do Warszawy; jej najważniejszym punktem był pobyt w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. W sobotę , 26.10.19, odwiedziliśmy także Rogalin i park, w którym polscy nauczyciele i uczniowie zorganizowali dla całej delegacji krótki piknik. Dniem podsumowania projektu był piątek; był to ważny moment naszej wymiany, gdyż delegacja uczestniczyła we wręczaniu medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która miała miejsce w Urzędzie Miasta. Mogliśmy poznać losy tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Zagładą w czasach II Wojny Światowej.

Z pewnością pobyt w Polaków w Izraelu i delegacji izraelskiej w Polsce przyczynił się do przełamania stereotypowych sądów na temat obu krajów. Był okazją do nawiązania indywidualnych więzi, znajomości, które- jak mamy nadzieję – będą kontynuowane w przyszłości.

wymiana

Już po raz szósty z końcem września grupa uczniów Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu pod opieką pani Ewy Tarabasz oraz pani Renaty Mikołajczak odwiedziła partnerską szkołę Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg w Niemczech. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem „Feste feiern, wie sie fallen”
(tłum.: „Każda okazja jest dobra do świętowania”), poznając sposoby świętowania różnych wydarzeń w regionie. Punktem centralnym były obchody 150-lecia szkoły partnerskiej Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg, podczas których uczestnicy projektu zaprezentowali społeczności lokalnej słynne rogale świętomarcińskie. Polscy uczniowie mieszkali w rodzinach goszczących i mogli w praktyczny sposób uczestniczyć w codziennym życiu niemieckiej rodziny, jak i brać udział w lekcjach i życiu szkoły. Oprócz wielu doświadczeń kulturowych, ważnym czynnikiem w wymianie była również możliwość komunikacji w języku angielskim lub niemieckim, która w naturalny sposób pomogła wzmocnić umiejętności językowe naszych uczniów. Za rok spotykamy się w Polsce, gdzie wspólnie będziemy odkrywać naszą historię.

(więcej…)