loader image

Delegacja z ZSK i XVLO z rewizytą w gruzińskich szkołach partnerskich

W dniach od 07.05.2024 –do 11.05.2024 siedmioosobowa delegacja reprezentująca ZSK oraz XV LO udała się z rewizytą do LEPL Szkoły Publicznej nr 17 w mieście Kutaisi oraz Gruzińsko-Europejskiej Szkoły „Ornati” w miejscowości Zestafoni w Gruzji. Uczennice i uczniowie wraz ze swoimi opiekunami p. Dorotą Frąckowiak, p. Sebastianem Kubicą i p. Piotrem Goździewiczem przybyli na tę wymianę uczniowską w celu kontynuacji współpracy między naszymi placówkami oświatowymi zainicjowanej w zeszłym roku szkolnym poprzez spotkania dyrektorów i nauczycieli w nich uczących i rozwijanej już podczas wymiany uczniowskiej w Poznaniu w marcu bieżącego roku. Tym razem to goście z Polski mieli okazję do poznania na miejscu organizacji pracy obu szkół oraz zwiedzenia Gruzji jako kraju z jej bogatym dziedzictwem kulturowym. Mocnym akcentem spotkania były również gruzińskie aspiracje do dołączenia do Unii Europejskiej.

Strona polska wymiany przyleciała samolotem do Kutaisi rankiem 7 maja i została gorąco przywitana przez panów Avtandila i Giorgi Osadze oraz Giorgi Sakandelidze reprezentujących obie gruzińskie szkoły partnerskie. Po przejeździe do centrum i zakwaterowaniu oraz wspólnym posiłku goście i gospodarze razem wyruszyli na zwiedzanie tego, drugiego co do wielkości, miasta w tym kraju, zaczynając od odwiedzenia Katedry Bagrati ,by następnie pójść na wędrówkę ulicami Starego Miasta podziwiając jego zabytkowe budynki i klimatyczne miejsca.

Kolejny dzień był dniem oficjalnych konferencji, a uczestnicy wymiany z obu krajów oraz społeczności obu gruzińskich szkół miały okazję lepiej się poznać. Goście z Polski najpierw złożyli wizytę w LEPL Publicznej Szkole nr 17, a w godzinach popołudniowych pojawili się w szkole „Ornati” w miejscowości Zestafoni. W obu placówkach zostali przyjęci wręcz „po królewsku” z uroczystymi akademiami, oficjalnym obiadem i kolacją. Obie strony wymiany zarówno w Kutaisi jak i Zestafoni, poza zwiedzaniem budynków szkół, wysłuchały prezentacji na temat Polski i Gruzji oraz prezentacji przedstawiających wszystkie zaangażowane w wymianę szkoły. Jednym z punktów programu tego dnia było zwiedzanie unikatowego obiektu Filar Katskhi położonego w górach.

Czwartek 9 maja był dniem przeznaczonym na przejazd do odległej o ponad dwieście kilometrów od miejsca zakwaterowania stolicy kraju i kilkugodzinny pobyt tamże. Polscy opiekunowie i uczniowie w towarzystwie gruzińskich przyjaciół zwiedzili w Tbilisi Stare Miasto i po wjechaniu kolejką górską na wzgórze z monumentem Matki Gruzji mogli podziwiać piękną panoramę miasta, a w drodze powrotnej zwiedzili jeszcze zabytkowe miasteczko Mtskheta z górującym nad nim monastyrem Dżiwari. W piątek wszyscy udali się w podróż do nadmorskiego kurortu Batumi położonego nad Morzem Czarnym, co również ze względu na dużą odległość było wyprawą na cały dzień.

W piątek wieczorem w restauracji w Kutaisi gruzińscy Dyrektorzy, nauczyciele i polscy uczniowie zaangażowani w tę wymianę spotkali się na wieczorze pożegnalnym i w trakcie uroczystej kolacji mogli wymienić wrażenia i doświadczenia z ostatnich dni oraz snuć plany na przyszłość.

Niestety, w końcu nadszedł czas rozstania i w sobotę rano polscy goście odlecieli samolotem do Poznania. Wszystkie cztery partnerskie szkoły już cieszą się na kolejne wymiany w przyszłym roku szkolnym.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content