loader image

PROGRAM ERASMUS+

W dniach od 25 marca do 5 kwietnia 2024r. grupa nauczycieli ZSK odbyła dwutygodniowe szkolenie w Dublinie w ramach projektu „Europejskie inspiracje dla edukacji dwujęzycznej”. Projekt ten, zapoczątkowany i koordynowany przez Panią Sandrę Lasotę, odbywa się w ramach akcji „Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej” PROGRAMU ERASMUS+, finansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich z kwotą dofinansowania 150 854,53 PLN.

Pięciu nauczycieli naszej szkoły (z 10 biorących udział w projekcie) wzięło udział w szkoleniach: Language, Methodology and Culture, CLIL i General English Training. Poranne zajęcia w szkole Atlas Language School rozpoczynaliśmy od szkoleń metodycznych, w trakcie których doskonaliliśmy nasze umiejętności i czerpaliśmy inspiracje do dalszej pracy z młodzieżą. Tematyka zajęć była szeroka i obejmowała m.in. kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia uczniów podczas zajęć języka angielskiego, wyciągania wniosków oraz porządkowania i analizy sytuacyjnej w ćwiczeniach językowych, rozwijanie kreatywności uczniów, nauczanie gramatyki: PPP->PBL w oparciu o taksonomię Bloom’a. Wymieniliśmy się także pomysłami dotyczącymi wykorzystania graded readers w nauczaniu języka angielskiego, poznaliśmy tajniki zrównoważonego rozwoju w szkolnych klasach i wymienialiśmy informacje o systemach edukacji w krajach europejskich (Polska, Hiszpania, Włochy, Węgry, Irlandia, Niemcy). Analizowaliśmy także grę miejską Gentrification & The Liberties oraz doskonaliliśmy techniki wykorzystania multimediów w nauczaniu języka angielskiego. Grupa językowa doskonaliła znajomość języka angielskiego wykonując różnorodne zadania leksykalno-gramatyczne, jak również podczas wielu konwersacji i prezentacji przygotowywanych na zajęcia.

Szkolenie obejmowało również zajęcia z kultury i historii Irlandii, podczas których nauczyliśmy się podstawowych wyrażeń i zwrotów w języku irlandzkim, jak również zgłębiliśmy naszą wiedzę dot. historii Irlandii od czasów celtyckich i kultury tego kraju. W ramach tychże zajęć wzięliśmy także udział w lekcjach muzealnych w zabytkowym Trinity College Dublin, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić słynną na całym świecie bibliotekę oraz The Long Room of the Old Library At Trinity College, jak również w MoLI – Museum of Literature Ireland z przewodnikiem oraz warsztatami poezji irlandzkiej i w EPIC – The Irish Emigration Museum, w którym poznaliśmy historię irlandzkich emigrantów. Przygotowaliśmy również prezentacje o najważniejszych i najpopularniejszych atrakcjach kraju i przewodnik po słynnych obiektach w najbliższej okolicy. Odbyliśmy także wycieczkę kulturoznawczą do Guinness Storehouse, gdzie zwiedziliśmy najstarszą i najbardziej znaną fabrykę irlandzkiego napoju narodowego. Poznaliśmy również tradycyjną muzykę irlandzką oraz wpływ polityki i ekonomii na współczesną scenę muzyczną. Grupa językowa miała okazję zaprezentować i spróbować produktów krajów, z których pochodzą uczestnicy.

Mieliśmy także niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spotkaniu, które poprowadził irlandzki poeta Michael O’Loughlin, wykładowca Trinity College Dublin, profesor, u którego studiowała Sally Rooney, jedna z najsłynniejszych współczesnych irlandzkich pisarek, autorka m.in. „Normalnych ludzi”. W celu głębszego poznania kraju, udaliśmy się do Cliffs Of Moher, Galway, miasteczka Kilkenny ze średniowiecznym zamkiem, zobaczyliśmy klasztor Glendalough oraz przeszliśmy jedną ze ścieżek pasma górskiego w Wicklow. Odwiedziliśmy Cullen family farm, farmę owiec hodowlanych, gdzie mieliśmy okazję obserwować pokazy pracy psów pasterskich. Naszą kolejną lekcją historii poza murami szkoły Atlas Language School był wyjazd do Titanic Belfast, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób, dzięki komu i dlaczego powstał Titanic, jak wyglądała podróż, wnętrze statku, losy pasażerów i załogi oraz przede wszystkim splot okoliczności, które doprowadziły w 1912 roku do największej tragedii w dziejach wypraw atlantyckich. Zobaczyliśmy także Dunluce Castle – średniowieczny zamek, który jest pozostałością z pogranicza dziejów Wikingów i angielskich podbojów. Miejsce znane miłośnikom seriali, bowiem tu właśnie kręcono sceny w Game of Thrones. The Giant’s Causeway natomiast był lekcją geologii o skałach bazaltowych i ich powstawaniu.

Po pracowitych dwóch tygodniach szkolenia odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i certyfikatów wszystkim uczestnikom kursów. Wartością dodaną szkolenia są nawiązane przez nas kontakty ze szkołami z Włoch i Hiszpanii, z którymi wkrótce będziemy realizować projekty międzynarodowe, w tym SAY (Solidarity is About Youth). Dzięki szkoleniu powstały scenariusze zajęć językowo kulturowych, które będą wykorzystywane w naszej codziennej praktyce szkolnej.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową relacją ze szkolenia:

https://www.facebook.com/ZSKErasmus

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content