loader image

Młodzież z ZSK z rewizytą w FALS w Solingen w ramach wymiany międzynarodowej

W dniach od 17.03.2024 – 22.03.2024 grupa 10 uczennic i uczniów z klas 2D oraz 3D z Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu pod opieką p. Sebastiana Kubicy i  p. Agaty Wojcieszak wzięła udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą partnerską Friedrich-Albert-Lange-Schule (FALS) w Solingen w Niemczech https://www.fals.de/unsere-schule/ueber-uns/die-schule.html.

Grupa polska udała się tam z rewizytą w celu kontynuacji i zakończenia działań projektowych rozpoczętych we wrześniu 2023 w Poznaniu. https://www.zsk.poznan.pl/…/wymiana-miedzynarodowa-z…

Przez kilka dni uczniowie i uczennice obu szkół pracowali w pięciu czteroosobowych grupach w finalnym etapie projektu „Szkoła przyszłości”, którego założeniem było wspólne rozwijanie swojej wiedzy technicznej z szeroko rozumianego zakresu informatyki i programowania, nad ostatecznym udoskonaleniem wypracowanych przez siebie produktów, które w przyszłości mogłyby usprawnić i ułatwić zarówno uczniom jak i nauczycielom funkcjonowanie w szkole w kontekście nauki jak i życia codziennego. Ponadto uczestnicy wymiany pracowali nad technikami prezentacji owoców swojej pracy przed publicznością. Poza zajęciami technicznymi mieli oni możliwość poznania najbliższej okolicy regionu Nadrenia Północna-Westfalia.

Goście z Polski przyjechali pociągiem późnym popołudniem do miejscowości Wuppertal i zostali serdecznie powitani przez głównego koordynatora wymiany ze strony niemieckiej p. Juliana Jacoba w towarzystwie niemieckich rodzin goszczących. Następnego dnia wszyscy uczestnicy projektu zostali powitani w budynku szkoły FALS przez Dyrektora Szkoły p. Olafa Noll. Tego dnia w piękne poniedziałkowe przedpołudnie  zwiedzili szkołę w towarzystwie swoich niemieckich koleżanek i kolegów i uczestniczyli w wybranych zajęciach lekcyjnych by wczesnym popołudniem zacząć kontynuować pracę w grupach nad swoimi produktami i przygotowywać się do ich prezentacji. Jeszcze tego samego wszyscy udaliśmy się na wycieczkę do Müngstener Brücke (najwyższy most kolejowy w Niemczech)

Wtorek zaczął się od wizyty ważnego gościa, którym jest poseł Landtagu  partii SPD  regionu NRW p. Josef Neumann. Pan Neumann zainteresował się naszym projektem i chciał osobiście poznać osoby w niego zaangażowane oraz zobaczyć z bliska nad czym pracują. Nieco później tego dnia pojawiła się w wizytą pani Hampel reprezentująca instytucją dofinansowującą nasze przedsięwzięcie czyli Pädagogischer Austauschdienst, która również była pod wrażeniem jakości pracy młodzieży. W tenże wtorek po intensywnych pracach projektowych uczniowie z inicjatywy rodzin goszczących udali się po południu na zwiedzanie miasta Kolonia a w środę złożyli wizytę w sklepie firmowym przy fabryce Haribo a następnie zwiedzali  miasto Wuppertal z jego główną atrakcją, którą jest przejażdżka unikatową koleją podwieszaną tzw. „Schwebebahn”.

W czwartek po południu nastąpiła długo oczekiwana chwila prezentacji produktów wymiany w obecności zaproszonych gości takich jak rodzice uczniów, Dyrektor Szkoły p. Noll oraz p. Ioanna Zacharaki, która piastuje urząd burmistrza (Bürgermeisterin) miasta Solingen.  Pani Zacharaki w swoim przemówieniu poprzedzającym prezentacje uczniów gorąco dziękowała wszystkim za trud i pracę włożoną w ten projekt oraz doceniła jego wartość w kontekście bliższego poznawania się narodów tworzących Unię Europejską.

Następnie uczniowie prezentowali wyniki swoich prac, a były to:

  1. „Hexa School”, którego celem było stworzenie idealnego budynku szkoły, który w jak najlepszy sposób uwzględniałby komfort życia uczniów i nauczycieli. W wyniku prac powstał tu trójwymiarowy model, który został wydrukowany w drukarce 3D.

https://dominikabomba.github.io/FutureSchoolProject.github.io/main/index.html?fbclid=IwAR1-mJqw_JNLs1J14UI0CN7uD7c-G6jqARhFBC77oXPttwz-rFAmhnyzc7s_aem_AZ4eijvDGIFsV66wfcVbRS1uCe7axKbUFZz5RIb76DD0CwDWrdICGdE4ZX251yfYBn5Ai-CWfcUc6lvO8FV7X48h

  1. „PerfektSzkoła”, którego celem było stworzenie narzędzia pomocnego uczniom do wyszukania na rynku edukacyjnym szkoły, która będzie najbardziej odpowiadała kandydatowi do niej, przy pomocy szeregu pytań i kryteriów.

http://perfektszkola.underf17.pl/en/schools.php

  1. „Tea bag” – narzędzie do dawania nauczycielowi feedback’u przez uczniów zarówno pochwał jak i konstruktywnej krytyki
  2. „WikiSchool” – narzędzie do udzielenia informacji i praktycznych wskazówek niedoświadczonym uczniom i nauczycielom jak korzystać z podstawowych narzędzi cyfrowych takich jak TEAMS, One Drive, Outlook, OneeNote oraz sprzętu szkolnego
  3. „Future School Hub” – narzędzie do pozyskiwania i przekazywania praktycznej wiedzy nieprzekazywanej w szkołach jak np. jak zrobić jajecznicę czy jak zapłacić podatki

Dzień ten zakończył wieczorem pożegnalnym zorganizowanym przez p. Jacoba wraz z rodzicami i uczniami, gdzie przy poczęstunku wszyscy mogli porozmawiać i podzielić się wrażeniami z pobytu w szkole i rodzinach goszczących. W piątek rano nadszedł czas pożegnania i reprezentanci ZSK udali się pociągiem w podróż powrotną do domu. Obie szkoły partnerskie cieszą się już na kolejny nowy projekt, który dostał już akceptację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-14 września 2024r.

Projekt był dofinansowany przez Deutsche Telekom

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content