loader image

Projekt polsko-niemiecki

W dniach od 20-24 kwietnia 2023 odbywała się w naszej szkole kolejna wymiana międzynarodowa ze szkolą niemiecką – Werner-von -Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg. Z placówką tą współpracujemy już od 2017 roku. Tym razem tematem przewodnim projektu realizowanego przez młodzież z obu krajów była tak modna ostatnio idea tzw. „zrównoważonego rozwoju” i jego aspektów realizowanych w przemyśle i gospodarce.

Goście z Niemiec oraz grupa uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielkami Ewą Iwaniec i Renatą Mikołajczak już następnego ranka po przyjeździe pojawili się w naszej szkole, gdzie zostali oficjalnie powitani przez dyrektora Ryszarda Pyssę. Następnie uczniowie niemieccy zostali zapoznani z jej specyfiką. Dowiedzieli się także o specjalizacjach zawodowych które można zdobyć w czasie nauki. Młodzież niemiecka uczestniczyła w lekcjach razem z polskimi rówieśnikami co pozwoliło jej lepiej poznać nasz system kształcenia a także przyczyniło się do lepszej integracji. Niewątpliwą atrakcją stała się jak zwykle wizyta w szkolnej modelarni, gdzie strona niemiecka podziwiała słynne już na cała Polskę makiety kolejowe.

W kolejnych dniach praca nad projektem, którego tematem była ogólnie pojęta idea „zrównoważonego rozwoju” przeplatała się z wycieczkami edukacyjno- rekreacyjnymi. Podczas spaceru z przewodnikiem po ulicach Poznania nasi goście dowiedzieli się o wiele o historii, zabytkach a także rozwoju naszego miasta. Szczególnie podobała im się wizyta w poznańskim „Muzeum Rogala” gdzie oprócz historii i technologii wytwarzania tych słodkości mogli się dowiedzieć o legendach i ciekawostkach powiązanych z Poznaniem. Odkrywanie tajemnic produkcji rogali odbywało się w języku angielskim (doskonały trening dla uczniów obu krajów) z częstą interakcją publiczności, a całość była okraszona dużą dozą humoru. Następnie goście mieli okazję podziwiać nasze słynne poznańskie koziołki. Dobrej kondycji uczestników wymagały niektóre spacery szczególnie ten nad poznańską Maltę, gdzie polsko- niemiecka grupa przechadzała się m.in. po kładce w koronach drzew co było niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem.

Praca nad projektem przebiegała w miłej atmosferze. Uczniowie polscy i niemieccy zostali podzieleni na grupy i otrzymali konkretne zadania, które miały wkład w realizację ostatecznej wersji projektu dotyczącego „zrównoważonego rozwoju” Podczas jego przygotowywania pojawiło się mnóstwo różnego rodzaju rozwiązań i pomysłów, które mogą zostać wcielone w życie.

Momentem kulminacyjnym tego międzynarodowego spotkania była wspólna prezentacja projektu i wspólna dyskusja na temat wniosków z niego płynących. Przy poczęstunku, na który składały się przygotowane przez uczestników projektu polskie potrawy, młodzież i nauczyciele dzielili się wrażeniami z projektu, którego druga część odbędzie się już jesienią 2023 roku w Bad Harzburg w Niemczech.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content