loader image

Akcja „Światełko dla Czerwca 1956”

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przystąpił do akcji „Światełko dla Czerwca 1956” i będzie dbać o pamięć o Poznańskim Czerwcu 1956, kombatantów robotniczego zrywu i utrzymywać wśród nowych pokoleń świadomość o bohaterach tamtych wydarzeń.

20.06.2023r. uczniowie klasy IE pod opieką p. Ewy Tarabasz i p. Pauliny Szymczak udali się na cmentarz Junikowski, gdzie spoczywa ofiara Poznańskiego Czerwca – Jan Niemczyk, który był konduktorem i rewizorem PKP. W drodze do pracy na Dworzec Główny PKP w Poznaniu na ulicy Zeylanda otrzymał postrzał w brzuch. Zmarł w szpitalu 29 czerwca 1956r.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, od wielu lat dba o pamięć o wydarzeniach pierwszego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, protestu robotniczego. 28 czerwca 1956 roku, robotnicy i mieszkańcy Poznania wyszli na ulicę, aby domagać się podstawowych praw – prawa do godnego życia, do zapewnienia swojej rodzinie podstawowych potrzeb bytowych. Ten spontaniczny protest, został krwawo stłumiony przez ówczesne władze komunistyczne. Życie w Poznańskim Czerwcu 1956 straciło 58 osób, wielu z uczestników dotknęły prześladowania. Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach nadal jednak trwa. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, swoją działalnością stara się ją utrwalać nie tylko poprzez ekspozycje, czy konkursy, ale także akcje społeczne. Jedną z nich jest akcja „Światełko dla Czerwca’56”

Zdjęcia: Miłosz Dorożała z klasy IE

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content