loader image

Niech żyje sztuka!

„Cóż jest prócz sławy co warte?” – słowami Kazimierza Przerwy – Tetmajera posługują się uczniowie ZSK, dla których nie tylko informatyka, praktyka, matematyka i fizyka jest ważna, ale także strawa duchowa i metafizyka są istotne w życiu. Takie dziedziny sztuki jak teatr, recytacja, poezja, fotografia, muzyka, film pozwalają spełnić marzenia, by wyrazić siebie, próbować zrozumieć świat i innych. W naszej szkole da się to zrobić. Można sięgać gwiazd, działając na przykład w szkolnym teatrze!

teatr fundament ZSK

Teatr Fundament, choć istnieje od dawna, to działa incydentalnie „od spektaklu do spektaklu”. Przedstawienia, które można było zobaczyć w ostatnich latach:

1. “Sąd ostateczny” Sławomira Mrożka w uczniowskiej adaptacji. Aktorzy w składzie Jakub Putto, Piotr Maik, Jędrzej Pawlak, Bartosz Galiński i Kamil Wojtowicz pod wodzą Laury Gromko długo przygotowywali się do występów, aby zrobić to jak najlepiej i zachęcić nie tylko do chodzenia do teatru, ale i próbowania swoich sił na deskach teatralnych.

2. „Mnóstwo czasu” – według prozy E. L. Doctorowa w reżyserii Mateusza Gemzickiego – to z kolei złożona historia pewnej rodziny żyjącej na przedmieściach, którą pewnego dnia odwiedza tajemniczy gość. Spektakl „Mnóstwo czasu” prezentowany był w konkursie „Coolturalne szkoły”.

Poniżej plakat do przedstawienia:

teatr fundament ZSK

Spektakl został nagrany i można go obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PdSnWeOIS_A

3. Na naszej piwnicznej scenie miała miejsce także premiera przedstawienia „Opluty. Świetlicki”.

teatr fundament ZSK

4. Spektakl „Nasz Żeromski?” został z kolei przygotowany przez Teatr Fundament z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego zostało przeniesione na deski teatralne przez uczniów dla uczniów i stanowiło część projektu: „Szkolne czytanie „Przedwiośnia”. Tak wyglądała wtedy scena:

teatr fundament ZSK

5. Wreszcie „Rysie”! Kiedy zbliża się 14 października, a za nami pierwszy miesiąc wytężonej nauki, uczniowie ZSK wypełniają ankietę. Pojawiają się nazwiska laureatów – nauczycieli corocznego plebiscytu „Rysie”. Najpierw wszyscy uczniowie głosują anonimowo na swoich wybrańców, a następnie kapituła konkursu skrzętnie, starannie i skrupulatnie podlicza głosy. Teraz, już w ogromnej tajemnicy, rozpoczynają się przygotowania do części artystycznej. Zawsze innej, zawsze w odmiennej konwencji, zawsze pozwalającej zabłysnąć nowym gwiazdom oraz talentom: organizatorskim, dziennikarskim, aktorskim, piosenkarskim, kabaretowym. Tradycyjnie obrazu całości dopełniają łzy wzruszenia nagrodzonych, certyfikaty, flesze reporterów i kamery szkolnej telewizji. Kwiatom, całusom, śmiechom i zachwytom nie ma końca.


Piwnica Artystyczna staje się co roku 27 marca nie tylko centrum dowodzenia podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, ale także miejscem prób kolejnych pokoleń recytatorów, którzy odnoszą sukcesy w różnych konkursach.

O tych działaniach artystycznych opowiemy w następnych częściach naszej historii…

Jej bohaterami za tydzień będą recytatorzy, poezja i poeci w Zespole Szkół Komunikacji.

(Katarzyna Lancmańska)

 

Skip to content