loader image

Zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich „Muszkieterowie Słowa”

Czterech mówców z dwujęzycznej klasy 5C w składzie: Jakub Mańczak (1. mówca), Sebastian Siejek (2. mówca), Kacper Włosiński (3. mówca) i Aleksander Skubała (4. mówca) reprezentowało naszą szkołę na IX Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Języku Angielskim „Muszkieterowie Słowa” (ang. „Musketeers of Words”). Turniej odbył się w dniach 22-23 marca 2024 w Bydgoszczy.
Debatanci zaczęli przygotowania do mistrzostw na początku marca. Opracowali strategie argumentacyjne zarówno broniące, jak i obalające dyskutowane tezy, w czym pomagali im tutorzy z Fundacji Projekty Edukacyjne.
Warto nadmienić, że organizatorzy turnieju wykorzystali opracowane przez Jakuba Mańczaka Narzędzia Debatanckie. Stworzona przez niego aplikacja internetowa ułatwia mierzenie czasu wypowiedzi i kontrolowanie przebiegu debaty.
Debatanci wygrali dwie z trzech debat fazy grupowej i awans do finałów znajdował się pod znakiem zapytania. Rywalizacja była na tyle wyrównana, że brane pod uwagę były nie tylko zwycięstwa w debatach, ale także przemowy poszczególnych mówców. Dzięki wysokiej punktacji indywidualnej drużyna zakwalifikowała się do fazy pucharowej, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Ponadto Aleksander Skubała otrzymał osobiste wyróżnienie Najlepszego Mówcy (ang. The Best Speaker). Ten błyskotliwy sukces jest ukoronowaniem wielu miesięcy wysiłku i zaangażowania.
Mówcy z 5C od dawna działają na scenie debatanckiej w szkole i poza nią. Rok temu zwyciężyli w pionierskiej edycji Szkolnej Ligi Debat i po raz pierwszy wzięli udział w turnieju „Muszkieterowie słowa”, gdzie otrzymali wyróżnienie za najbardziej spektakularny debiut. Obecnie biorą udział w Poznańskiej Lidze Debat i są liderami fazy grupowej. Ponadto Kacper Włosiński i Aleksander Skubała pełnili rolę sędziów w tegorocznej Szkolnej Lidze Debat i przekazywali zdobytą wiedzę młodszym kolegom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
(tekst napisał Mateusz Dobrzyński)

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content