loader image

Wymiana międzynarodowa ze szkołami z Gruzji

W dniach od 12.03.2024 – 16.03.2024 ZSK wspólnie z 15 LO gościło pięcioro uczennic i uczniów wraz z nauczycielkami z partnerskiej Gruzińsko-Europejskiej Szkoły „Ornati” z Zastafoni oraz LEPL Szkoła Publiczna nr 17 z Kutaisi w Gruzji. Goście przybyli na wymianę uczniowską w celu poznania organizacji pracy szkoły, wymiany doświadczeń i porównań rozmaitych rozwiązań związanych z dostosowaniem oferty edukacyjnej szkół do potrzeb rynku pracy oraz poznania kultury obu miast, regionów i krajów. Spotkanie młodzieży było też poświęcone gruzińskim dążeniom do dołączenia do wielkiej społeczności krajów tworzących Unię Europejską. Należy wspomnieć, że wymiana była pokłosiem nawiązania współpracy między naszymi szkołami w zeszłym roku szkolnym.

Strona gruzińska wymiany przyleciała samolotem z Kutaisi na poznańską Ławicę rankiem 12 marca i została gorąco przywitana przez Panią Dorotę Frąckowiak i delegację uczniów. Po przejeździe do centrum miasta delegacja z Gruzji zawitała do budynku ZSK przy ulicy Fredry 13, gdzie została oficjalnie powitana przez Pana Dyrektora Ryszarda Pyssę. Podczas oficjalnej konferencji uczestnicy wymiany z obu krajów mieli okazję poznać się wzajemnie. Obie strony wymiany wysłuchały prezentacji na temat Polski, miasta Poznania i Torunia przygotowanej przez dwóch uczniów z klasy 2D, a następnie prezentacji przygotowanych przez gruzińskich uczniów i uczennice przedstawiających Gruzję, miasto Kutaisi i aspiracje tego kraju dążącego do wstąpienia do Unii Europejskiej. Po zakończonej konferencji goście zwiedzili budynek szkoły oprowadzani przez polskich uczniów, gdzie zajrzeli oczywiście do pomieszczeń klubu modelarskiego. Tego dnia po południu w towarzystwie Pana Sebastiana Kubicy i dwóch uczniów z klasy 2D odwiedzili multimedialną Bramę Poznania w celu zapoznania się z ponad 1000-letnią historią naszego regionu. Zajrzeli także do Bazyliki Archikatedralnej na Ostrowie Tumskim i zwiedzili Stary Rynek.

W środę nasi gruzińscy goście udali się z wizytą do XV LO, gdzie pod opieką Pana Piotra Goździewicza (15 LO) i polskich uczniów biorących udział w wymianie uczestniczyli w lekcjach oraz zajęciach integracyjnych. Nie obyło się oczywiście bez prezentacji obu szkół. Po południu był jeszcze czas na Centrum Szyfrów Enigma i koncert muzyczny.

W czwartek nasi goście zwiedzali Toruń i dom Mikołaja Kopernika, a w piątek odwiedzili pałac w Rogalinie i zamek w Kórniku. W piątek wieczorem w piwnicy artystycznej wszyscy uczestnicy wymiany uczniowskiej spotkali się na wieczorze pożegnalnym, gdzie mogli wymienić wrażenia i doświadczenia z ostatnich dni, a nawet spróbować swoich artystycznych umiejętności śpiewając na scenie.

Niestety w końcu nadszedł czas rozstania i w sobotę rano gruzińscy przyjaciele odlecieli samolotem do Kutaisi. Obie strony wymiany już cieszą się na planowaną rewizytę polskiej delegacji w Kutaisi w dniach 7-11 maja 2024 r.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content