loader image

Wymiana międzynarodowa

W dniach od 10.01-15.01.2023 miała miejsce pierwsza wymiana międzynarodowa z nową szkołą partnerską z Niemiec. Georg-Simon-Ohm-Berufskolleg Köln (https://www.gso-koeln.de/) jest szkołą zawodową, w której uczniowie kształcą się w kierunkach elektrotechnicznych i informatycznych oraz w zakresie technologii medialnej.

Naszą współpracę rozpoczęliśmy od udziału w międzynarodowym konkursie „Begegnung mit Osteuropa 2023” (tłum. Spotkanie z Europą Wschodnią 2023), w ramach którego podczas pobytu grupy niemieckiej w Poznaniu uczniowie wspólnie pracowali m.in. nad projektem sztucznej inteligencji oraz projektami związanymi ze sztuką oraz historią. Prace będą kontynuowane podczas pobytu naszych uczniów w Kolonii.

Oprócz pracy projektowej niemieccy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia we wspólnych zajęciach szkolnych, aby móc lepiej poznać naszą szkołę, uczniów oraz polski system szkolnictwa. Duże wrażenie na uczniach zrobiły makiety kolejowe, z których słynie nasza szkoła, jak i Brama Poznania, gdzie w interaktywny sposób dowiedzieli się o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Natomiast podczas warsztatów w Rogalowym Muzeum Poznania uczniowie poznali historię naszych słynnych rogali świętomarcińskich oraz mogli osobiście wziąć udział w ich wykonaniu, co nie było dla wszystkich takie łatwe.

Na zakończenie pierwszej części wspólnego projektu uczniowie przy dużym wsparciu rodziców przygotowali polski wieczór z prezentacją pierwszych ukończonych produktów projektu. W części artystycznej Wiktor Podrez z klasy IE zagrał na pianinie dwa utwory: „Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza oraz „Sonatę księżycową, część 1” Ludwiga van Beethovena, natomiast Miłosz Dorożała również z klasy IE wykonał piękny reportaż zdjęciowy. Uroczystość została zakończona wspólnymi rozmowami w naszej piwnicy artystycznej.

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content