loader image

1055. ROCZNICA CHRZTU MIESZKA I

2 lata temu, 22 lutego 2019r. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przypadające na dzień 14 kwietnia. W założeniu ustawodawcy święto to ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Chrzest Polski czy chrzest Mieszka? Dokonany w Polsce czy poza jej granicami? W Wielkanoc roku 966 czy może w Boże Narodzenie tego lub innego roku?

Wiele tajemnic skrywa przed nami ta historia i jak to zwykle bywa – nic nie jest oczywiste. Wybitni specjaliści z dziedziny archeologii, mediewistyki i innych, wciąż szukają  odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wywiadami, w których pada jeszcze wiele innych pytań i odpowiedzi.

Jedno jest pewne – z punktu widzenia rozwoju państwa, włączenia go do kręgu zachodniej cywilizacji chrześcijaństwa – było to wydarzenie przełomowe.

http://swietochrztu.pl/2020/06/01/rocznica-chrztu-polski-wywiad-z-prof-hanna-kocko-krenc-ks-pralatem-marianem-lewandowskim/