loader image

Egzamin maturalny 2021 – Zmiany i deklaracje ostateczne.

Maturzyści i Absolwenci

W dniu 8 lutego 2021 r. mija termin złożenia ostatecznych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2021 roku. W związku ze zmianami wprowadzonymi Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. osoby przystępujące do egzaminu maturalnego mają możliwość wprowadzenia zmian w złożonej już wstępnej deklaracji.

Oto najważniejsze zmiany:

  • Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie odbędzie się. Egzaminy ustne są wykreślone z mocy prawa i nie ma potrzeby wykreślanie ich z deklaracji maturalnych. Do egzaminu ustnego mają jednak możliwość przystąpić absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. W takim przypadku zobowiązani są złożyć potwierdzenie zamiaru przystąpienia do części ustnej (załącznik 30) u dyrektora szkoły do 8 lutego 2021 r. W potwierdzeniu należy uzasadnić konieczność przystąpienia do części ustnej egzaminu i dołączyć stosowne dokumenty to poświadczające.

 

  • Nie ma obowiązku przystąpienia w części pisemnej do dodatkowego egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Zdający mogą zatem zrezygnować, zmienić lub ewentualnie dopisać przedmioty dodatkowe. Zmiany należy dokonać na swojej deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do 8 lutego 2021 r. W tym celu niezbędna jest osobista wizyta w sekretariacie szkoły. Przypomnę, że jeśli zdający zadeklaruje przystąpienie w części pisemnej do przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a nie przystąpi do tego egzaminu to na świadectwie maturalnym będzie wpisany wynik – 0%, a w kolejnych latach będzie naliczana opłata za egzamin z tego przedmiotu.

W 2021 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 2 do wymienionego wyżej rozporządzenia MEiN i będzie sprawdzał w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania. Aby zdać egzamin maturalny należy przystąpić do 3 egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) i zdać je powyżej minimalnych progów punktowych.

W 2021 r. zdający nie musi przystąpić do żadnego pisemnego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym ale chętni mogą przystąpić do wskazanych wcześniej (lub zmienionych) przedmiotów dodatkowych, jednak nie więcej niż z sześciu przedmiotów.

Proszę o zapoznanie się z zaktualizowaną Informacją o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2021”obowiązującą w roku szkolnym 2020/2021.

https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201229%20EM%20Informacja%20AKTUALIZACJA.pdf

Warunkiem przystąpienia do egzaminu maturalnego jest ukończenie szkoły i uzyskanie w wyniku klasyfikacji końcowej w kwietniu br wszystkich ocen pozytywnych. Uczniowie, którzy nie spełnią tego warunku i będą mieli 1 lub 2 oceny niedostateczne będą mogli je poprawić w sesji poprawkowej w sierpniu tego roku (do matury niestety w tym roku nie będą mogli przystąpić).

Zmiany w deklaracji maturalnej, które będą już ostateczne, należy spokojnie rozważyć i podjąć trafne decyzje bazując na własnych potrzebach i możliwościach. Pamiętajcie, że Waszym celem jest zdanie matury i to z jak najlepszymi wynikami. Przy wyborze przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym mierzcie zamiary na własne możliwości i umiejętności. W razie pytań i wątpliwości jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Ryszard Pyssa

Dyrektor szkoły

 

załącznik – Potwierdzenie zamiaru przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego w 2021 r.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content