loader image

Jak zapewne już wiecie szkoła to nie tylko nauka i nauka. Szkoła to także zajęcia pozalekcyjne, zajęcia dodatkowe. Chciałbym Wam nieco przybliżyć tę sferę życia szkolnego.

Zacznijmy od Sprzątania świata, czyli międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Tematem tegorocznej edycji było „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”.

Już po raz szósty z końcem września grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła partnerską szkołę Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg w Niemczech. Tam pracowaliśmy nad projektem „Feste feiern, wie sie fallen”, czyli „Każda okazja jest dobra do świętowania”, poznając sposoby świętowania różnych wydarzeń w regionie. Punktem centralnym były obchody 150-lecia szkoły partnerskiej Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg, podczas których uczestnicy projektu zaprezentowali społeczności lokalnej słynne rogale świętomarcińskie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”nauka”]

Kolejna impreza to Młodzi w Akcji, czyli ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojego otoczenia, a w szczególności społeczności szkolnej.

Podczas pracy nad projektem uczniowie zgłębiali miejscowe sposoby spędzania wolnego czasu sprzed lat. Naszym celem było stworzenie kroniki sportowej, w której zastanowimy się jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy.

Dzień 6 grudnia 2019 r. to taki, w którym uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego wraz z nauczycielami spędzili w cudownej, bożonarodzeniowej atmosferze pięknego niemieckiego miasta Drezna. Główną atrakcją w tym dniu był najstarszy w Niemczech jarmark świąteczny, tzw. Dresdner Striezelmarkt, organizowany po raz 585.

Natomiast 29 listopada 2019 roku przedstawiciele szkół: CKZiU Środa Wlkp., SP nr 6 Poznań, ZSUG Pleszew, ZSOiZTrzemeszno, ZS Chodzież, CKUiZ Złotów, PWSZ Gniezno, ZSK Poznań i gościnnie Szkoła Podstawowa nr 1 z Murowanej Gośliny (dawne Gimnazjum Nr 1 im. Hipolita Cegielskiego), spotkali się już po raz 30. Najpierw przy pączku, herbacie i kawie, a później poszliśmy pod pomnik naszego patrona.

3 grudnia 2019 r. członkowie Szkolnego Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i uczniowie klasy 1D uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu, który odbywał się od 3 do 5 grudnia 1918 roku. Na tej tablicy widnieje napis „…Pewność rozwoju i szczęścia w Ojczyźnie wysłużyć należy, w pracy nad sobą i w pracy dla zbiorowego dobra…”.

Natomiast 15 grudnia uczniowie szkoły spotkali się na 6 peronie, gdzie stał już pociąg EIC 1701 relacji Poznań Główny – Warszawa Wschodnia oraz pociąg retro z parowozem. Uroczystość uświetniła inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego w grudniu 1918 roku oraz występ Poznańskiego Chóru Nauczycieli. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, zarządu PKP Intercity oraz członkowie rodziny I.J. Paderewskiego.

Tradycyjnie już w okresie ferii zimowych organizowany był projekt „Ferie z Niespodzianką”. To wydarzenie o 15 letniej historii. Byliśmy w Wielkopolskim Muzeum Wojskowego, które obchodzi 100. lecie istnienia. Następnego dnia uczestniczyliśmy w rozprawie sądowej, w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Natomiast w drugim tygodniu ferii zwiedziliśmy Muzeum Broni Pancernej, TVP3 Poznań – ośrodek regionalny TVP z siedzibą główną w Poznaniu oraz odwiedziliśmy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu w ramach dnia „otwartych koszar”. Atrakcją była prezentacja sprzętu wojskowego, nauka jazdy na trenażerach, strzelanie na symulatorach, strzelanie z broni pneumatycznej, wystawa fotograficzna i pokazy ratownictwa medycznego.

To tylko niektóre wydarzenia jakie miały miejsce w szkole, a które określamy jako zajęcia pozalekcyjne.

(Marek Grzegorz Nowak)

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content