loader image

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Już po raz piąty reaktywowaliśmy w murach Zespołu Szkół Komunikacji zapomnianą już trochę sztukę pisania tradycyjnych listów. 6 i 9 grudnia uczniowie Technikum Komunikacji i XXXII Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali Maraton Pisania Listów Amnesty International. Przygotowania do tego wydarzenia i jego finał, jakim jest maraton, pozwalają nam łączyć wiele umiejętności. Współczesny świat nie chce być podzielony na przedmioty, raczej wymaga korelowania umiejętności ipracy w grupie. 

Zanim świetlica szkolna i stołówka wypełniły się po brzegi uczniami piszącymi listy, poprzedziły je różnorakie działania. Przede wszystkim zajęcia dotyczące praw człowieka w ramach zajęć etyki i języka angielskiego. Uczniowie poznali sytuacje bohaterów maratonu, rozmawiali o nich w kontekście praw, wolności, wyzwań zarówno po polsku jak i po angielsku. Dzięki tej akcji mogą kształcić umiejętność pisania listu formalnego w obcym języku.  

Po raz pierwszy jednak w tym roku uczniowie mogli wykorzystać swoje kompetencje informatyczne. Grupa  uczniów stworzyła system zarządzania obecnością, liczenia listów i graficznej reprezentacji statystyk podczas maratonu. Utworzona w tym celu baza – dostępna na serwerze wewnętrznym – przechowywała bieżącą frekwencję w dwóch salach. By przyspieszyć proces sprawdzania obecności uczniowie wykorzystali kody kreskowe obecne na szkolnych identyfikatorach. Osoby nieposiadające w dniu swojego ID dostały własny kod kreskowy, wygenerowany przez algorytm, który pozwolił im w tym dniu oddawać listy. Taką grupą otrzymującą kod byli też piszący listy nauczyciele czy absolwenci.  

W czasie trwania maratonu na telewizorach znajdujących się na korytarzach szkoły pojawiały się między innymi: ranking klas, liczba napisanych listów i do kogo napisano ich najwięcej. Dane wyświetlały się w postaci animowanej prezentacji, na żywo aktualizującej informacje, pobierając je zserwera. Atrakcyjne wizualnie treści przedstawiane na korytarzach szkoły motywują uczniów do pomocy. 

Młodzi ludzie nie zapomnieli też o potrzebie informowania w mediach o tym, co robią. Uczniowie dokumentowali wydarzenie fotograficznie, umieszczali zdjęcia w mediach społecznościowych, znając wagę obrazu mającego moc przekonywania. Każdy maraton to czas spotkań, rozmów i oczywiście pisania listów. To czas łączenia różnych umiejętności i kompetencji, na które nie zawsze jest miejsce na zajęciach. To czas wspólnego działania w słusznej sprawie. 

 

Załączone zdjęcia wykonał Kajetan Nowak, uczeń Technikum Komunikacji 

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content