loader image

Wymiana międzynarodowa ze szkołą partnerską w Köln

Pod koniec stycznia w ramach wymiany międzynarodowej „Wspólne pokonywanie granic” kilkunastu uczniów z naszej szkoły wyjechało do Köln, aby kontynuować działania projektowe z młodzieżą z GSO (Georg-Simon-Ohm-Berufskolleg). Poznawanie kultury niemieckiej rozpoczęli od krótkiego pobytu w Berlinie w oczekiwaniu na kolejny pociąg, a następnie udali się do największego miasta w Nadrenii Północnej-Westfalii, do Kolonii, która leży na zachodzie Niemiec nad rzeką Ren, między Bonn a Düsseldorfem. Najważniejszym punktem wymiany było m.in. wspólne uczestniczenie w lekcjach zawodowych oraz praca w małych grupach międzynarodowych nad wybranymi projektami w ramach konkursu międzynarodowego. Ważnym punktem wymiany było również m.in. przyjrzenie się funkcjonowaniu niemieckiej szkoły, a szczególnie dualnemu kształceniu zawodowemu. Poza pracą projektową był również czas na relaks i zabawę. Do głównych atrakcji wymiany można zaliczyć m.in. wizyty w salonie Xperion Game World, Phantasialand, Lasertag i Muzeum Czekolady, wokół którego żyje na wolności wiele zielonych papug, których domem są wszystkie pobliskie drzewa. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić gotycką świątynię, czyli słynną Katedrę Kolońską, której budowa rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880r. W przedostatni dzień pobytu zostały zaprezentowane efekty współpracy polsko-niemieckich grup. Nasi uczniowie mogli spróbować dań z kuchni niemieckiej i tureckiej, w przygotowanie których włączyły się całe rodziny. Czas spędzony w Köln z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszej młodzieży.

Koordynatorkami projektu są Pani Ewa Tarabasz i Pani Nathalie Burgunder. Opiekę nad polską grupą sprawowała również Pani Wiesława Metello-Kasprzyk.

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Autor tekstu: Miłosz Dorożała z klasy 2e

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content