loader image

Losy naszych absolwentów

W roku szkolnym 2021/2022 kolejny rocznik opuścił mury Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Większość naszych byłych uczniów studiuje dzisiaj na Politechnice Poznańskiej. Najczęściej wybieranymi kierunkami przez naszą młodzież w ubiegłym roku były: informatyka, automatyka i robotyka, elektrotechnika i sztuczna inteligencja. Niektórzy uczniowie naszej szkoły odważyli się jednak studiować również w Niemczech. Poznajcie losy Zosi i Bartka.

zsk absolwenci

Cześć, tu Zosia i Bartek – absolwenci ZSK

Chcielibyśmy Wam opowiedzieć o naszych studiach w Niemczech. Byliśmy uczniami klasy o profilu Technik Informatyk z dodatkowymi lekcjami języka niemieckiego – program DSD I Pro. Był to wspaniały początek naszej przygody z tym językiem. Dzięki zaangażowaniu kadry nauczycielskiej, w szczególności Pani Ewy Tarabasz, udało nam się świetnie zdać egzaminy językowe, zawodowe oraz maturę. To pozwoliło nam bez problemu dostać się na Technische Universität Darmstadt, na kierunek Informatyka.

Nasza przeprowadzka do Niemiec zaczęła się miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego, ponieważ wcześniej mogliśmy wziąć udział w specjalnym kursie dla obcokrajowców, który przygotowywał nas językowo na zajęcia oraz pomagał dowiedzieć się jak działa uniwersytet. Była to wspaniała okazja, żeby poznać osoby z całego świata i zawrzeć nowe przyjaźnie.

Studia w Niemczech różnią się od tych w Polsce. Każdy student może sobie sam ułożyć plan lekcji, wybrać przedmioty, które go interesują, a wykłady i ćwiczenia są dobrowolne. Tutaj duży nacisk jest na samodzielność. Uniwersytet jest bardzo dobrze wyposażony i ma ogromną 4 piętrową bibliotekę, w której można się uczyć – osobiście spędzamy tam bardzo dużo czasu.Wykłady są bardzo ciekawe i zrozumiałe. Poza wykładami są organizowane różne spotkania, na których można się razem pouczyć. Po zajęciach można wziąć udział w kołach naukowych, które np. wspólnie budują samochód, samolot lub łódkę. Czy trzeba się tu dużo uczyć? Zdecydowanie tak. Materiał jest wymagający, ale cała wiedza i umiejętności, które zdobywamy są potrzebne, przydatne i pożądane na rynku pracy.

Uważamy, że studiowanie w Niemczech, mimo początkowych zawahań, było jedną z najlepszych decyzji, jaką mogliśmy podjąć. Jeśli ktoś z was zastanawia się nad studiowaniem za granicą, serdecznie polecamy!

Zosia i Bartek

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content