loader image

Wymiana międzynarodowa

W dniach od 30.01.- 02.03.2023 uczniowie z klas pierwszych, trzecich i czwartych pod opieką pani Ewy Tarabasz i pani Renaty Mikołajczak wzięli udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą partnerską Georg-Simon-Ohm-Berufskolleg (GSO) w Niemczech, w której miało miejsce pierwsze spotkanie dyrektorów obu szkół, pana Ryszarda Pyssy i pana Bertrama Wolfa. Wymiana była oficjalnym rozpoczęciem współpracy między Zespołem Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu a szkołą niemiecką Georg-Simon-Ohm Berufskolleg Köln.

Po oficjalnym powitaniu uczestników projektu przez Dyrekcję Szkoły polska grupa została oprowadzona po szkole i dowiedziała się, w jaki sposób funkcjonuje placówka. Wiele rozwiązań spotkało się z dużym zainteresowaniem polskich uczestników projektu. Podczas pobytu w Kolonii polscy uczniowie wzięli udział m.in. we wspólnych lekcjach, a także w zajęciach sportowych, które poprowadził nauczyciel wych. fizycznego i j. niemieckiego, pan Martin Neubauer. Wymiana była również okazją do bliższego poznania Kolonii oraz wymiany doświadczeń z niemieckimi uczniami, których opiekunami byli pani Nathalie Burgunder oraz pan Fatih Sevindi. Uczniowie zwiedzili wspólnie m.in. Katedrę Kolońską (niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria), Stare Miasto z niesamowitym, nocnym strażnikiem Miasta, Muzeum Czekolady i nowoczesne muzeum z interaktywnymi wystawami „DASA” w Dortmundzie oraz mogli spróbować tradycyjnych, niemieckich potraw.

Po ukończeniu wspólnych działań projektowych odbyła się oficjalna prezentacja w obecności Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, opiekunów oraz społeczności GSO. Na koniec spotkania uczestnicy wymiany spędzili niezapomniany, piękny wieczór w tureckiej restauracji, podczas którego polscy uczniowie mogli bliżej poznać turecką kulturę.

Zawarcie partnerstwa z GSO stworzyło nowe perspektywy dla uczniów ZSK. W perspektywie kilku lat planowane są m.in. praktyki zawodowe w niemieckich firmach we współpracy ze szkołą partnerską.

~Mateusz Dobrzyński z kl. 4C

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży"

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content