loader image

Śmiełów

15 września uczniowie klas 3B i 3G zamiast siedzieć w szkolnych ławkach udali się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Mieści się ono w zabytkowym pałacu, który jest dziełem Stanisława Zawadzkiego – wybitnego architekta epoki klasycyzmu. Śmiełów – to miejsce, w którym wieszcz narodowy zatrzymał się na 3 tygodnie. Były to czasy powstania listopadowego – poeta próbował przedostać się do Warszawy i wspomóc rodaków w powstaniu.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić pałac, zobaczyć pięknie udekorowane pokoje, w których nie brakowało nawiązań do różnych dzieł wieszcza i epoki romantyzmu. Odkryli również tajne schowki w meblach, czy sekrety i zwyczaje poprzednich właścicieli. Do eksponatów muzeum należą również rzadkie wydania utworów, a także ich tłumaczenia na przeróżne języki.

Następnym punktem wycieczki była lekcja muzealna „W Śmiełowie jak w Soplicowie. Motywy wielkopolskie w „Panu Tadeuszu” – od polowań do kawy”. Uczniowie mieli szansę odkryć, co Mickiewicz sądził o Śmiełowie, gdzie pojawiały się wzmianki o tym miejscu, jak został tam przyjęty, a także nieco o jego ówczesnym życiu uczuciowym.

Wycieczka została zwieńczona grą w terenie; uczestnicy mieli za zadanie rozejrzeć się po tamtejszym „Ogrodzie Zosi” i na podstawie znajdujących się tam pomników, elementów budowy samego pałacu, czy nawet występowania określonych roślin, wykonać zadania.

Wyjście dało możliwość poznania historii Mickiewicza z innej, nie pokazywanej na ogół w szkole strony, a także pozwoliło na poznanie kultury, stylu i mody epoki romantyzmu.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content