loader image

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

O świcie w dniu 1.09.1939r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę z lądu, morza i powietrza. Obrona Westerplatte i Poczty Gdańskiej stały się symbolem waleczności polskich żołnierzy. Jednak, mimo bohaterskiej postawy Polaków, przewaga wroga w broni pancernej i lotnictwie złamała opór na granicznych liniach obrony. Wojska polskie poniosły ogromne straty i musiały opuścić zajmowane pozycje.

Przegrana nie oznaczała jednak, że Polska ugięła się pod hitlerowskim i sowieckim jarzmem. Polacy, zarówno w kraju jak i za granicą, podjęli walkę o wolność. Koszt tej walki – nie tylko dla Polaków – był przerażający.

W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw, zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, 35 milionów zostało rannych – to porażające liczby. Wojna okaleczyła ludzi nie tylko fizycznie, pozostawiła ogromne rany w psychice i świadomości.

Pamiętajmy, że ówcześni ludzie byli bardzo do nas podobni; gdyby ktoś dał im wybór, wybraliby życie w świecie bez wojny. Ale były to czasy agresywnych ideologii nacjonalistycznych, ustrojów totalitarnych, „ucieczki od wolności” oraz pogardy dla człowieka i jego praw. Pamiętajmy o tym dramacie, o tych, którzy złożyli największą z ofiar – swoje życie.

I wyciągajmy wnioski – jesteśmy odpowiedzialni za swój świat.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content