Technik elektroenergetyk transportu szynowego w praktyce

Kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego został reaktywowany w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu pięć lat temu. Od tego czasu cieszy się zainteresowaniem osób, które czują „pociąg do kolei”, ale nie tylko. Zawód ten łączy wiele dziedzin nauki takich jak elektryka, elektroenergetyka, energoelektronika, mechanika, fizyka czy nawet matematyka. Z tego powodu kształcenie tych dwóch ostatnich przedmiotów odbywa się na poziomie rozszerzonym.

Od pierwszej klasy uczymy się montażu i utrzymania sieci trakcyjnej, elementu niezbędnego, dzięki któremu współczesne, elektryczne pojazdy szynowe mogą jeździć. Na pracowni elektrycznej w sposób praktyczny dokonujemy pomiarów elektrycznych oraz łączymy obwody elektryczne. Od drugiej klasy uczymy się budowy i eksploatacji środków transportu szynowego, a są nimi takie pojazdy trakcyjne jak lokomotywy, zespoły trakcyjne, tramwaje czy też wagony metra. W tej klasie odbywamy także zajęcia praktyczne w firmie PKP Energetyka. Poznajemy podczas nich obiekty podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych. W trzeciej klasie odbywamy praktykę zawodową w Punkcie Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Zbąszynku. Zdobywamy tam wówczas doświadczenie zawodowe, a także praktycznie sprawdzamy swoją wiedzę zdobytą podczas nauczania przedmiotów zawodowych. Natomiast w czwartej klasie jeden dzień w tygodniu zamiast siedzieć w szkolnej ławce, to udajemy się na zajęcia w lokomotywowni PKP Cargo na poznańskim Franowie.

Posiadamy patronat Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. a także firmy PKP Energetyka S.A. W kwietniu 2019 roku miała miejsce także wycieczka edukacyjna do Zajezdni Franowo należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Pokazano nam wówczas jak zbudowane i naprawiane są nowoczesne tramwaje.

Zawód ten jest jak najbardziej przyszłościowy, gdyż według prognoz zapotrzebowanie w najbliższych latach na maszynistów będzie na poziomie 5 tysięcy pracowników.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

(Michał Kabat)