loader image

„Każdy może być poetą!” w ZSK

Piwnica Artystyczna staje się co roku 27. marca nie tylko centrum dowodzenia podczas Międzynarodowego Dnia Teatru ale także miejscem prób kolejnych pokoleń recytatorów, którzy odnoszą sukcesy w różnych konkursach.

RECYTACJA

„Co czytałaby Zamoyska, gdyby żyła dzisiaj?” – takie zadanie postawiono uczestnikom Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania pod nazwą „Czytanie z Zamoyską”.

Wtedy Piotr Maik sugestywnie udowodnił, że dedykacją do „Fausta” Goethego zasługuje na I miejsce w rywalizacji recytatorów, Krzysztof Międza zdobył II miejsce za interpretację „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta oraz wyróżnienie za piękne „czytanie Zamoyskiej”.

Wielokrotnie sięgaliśmy po laury w Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim „Poznańskie dziewiątki”. Startowaliśmy także w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

A to fotorelacja ze Światowego Dnia Poezji i jednego z konkursów recytatorskich.


 POEZJA

Zaczniemy jak w filmach Alfreda Hitchcocka, który twierdził, że „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć.”

My startujemy od „Sztormu” Piotra Maika, który werdyktem jury Wojewódzkiego Konkursu Kryminalnego „Studium Zbrodni” zdobył w tym roku szkolnym I miejsce w kategorii: ballada kryminalna „Podejrzani zaplątani”.

Oto nagrodzony „Sztorm” Piotra Maika

Sztorm

fale alkoholu rozbijały się o mózg – falochron,

świecił w jego oczach jak latarnia morska – biust,

nie mógł mu pomóc kolega – spadochron,

bo sam był zajęty smakowaniem ust,

więc spadł w odmęt jasny swej latarni morskiej

mil podświadomej żeglugi przebył sto

i z kilometr jazdy komunikacji miejskiej

do jej mieszkania, gdzie miało stać się zło

rozbitek, wyrzucony z autobusu na wyspę jej klatki

chwycił za rękę zbawczego anioła

i jak w świeżą wodę gapił się w pośladki

choć białe myszy biegały dokoła

rzuciła go na łóżko jak fala rzuca o skałę

a sama zaczęła się śmiać niczym czart

on jednak machnął na to niedbale

tak na niego działał tej latarni czar

ona go udusiła, on nawet się nie bronił

jak ryba co ją fala wyrzuca na pokład

tylko jedną, maluteńką łzę uronił

bo wiedział, że to ostatni piracki sztorm…

Piotr „rozbił bank” także w konkursie poetyckim „Spojrzenia 2019”. Oto cytat z werdyktu jury: „Bezkonkurencyjny w tym boju okazał się zdobywca I miejsca, Piotr Maik. Autor doskonale wykorzystał tradycyjną formę sonetu, by opowiedzieć o uczuciach młodego człowieka, który tu i teraz zmaga się z miłosnymi rozterkami (przepis). Jego wiersze są

bezkompromisowe, drapieżne i wyraziste, a mocne pointy dopełniają całości. Autoironia, dystans, dowcip i sprawność językowa to znaki rozpoznawcze Piotra Maika.” W tym samym konkursie sonet „Imperium sztuki” Mateusza Szczepańskiego – zdobywcy wyróżnienia – „stanowił swoiste podsumowanie wątków szekspirowskich, które w różny sposób wykorzystali i przetworzyli uczestnicy konkursu.” A to link do całości relacji, zdjęć laureatów i wierszy: WIERSZE

„Mieliśmy nosa”: „my”, czyli profesjonalne jury oceniające uczestników Turnieju Poetyckiego, który odbywa się co roku z okazji pierwszego dnia wiosny i Światowego Dnia Poezji w ZSK. „My”, czyli także publiczność, która Piotrowi przyznała w 2019 swoją nagrodę.

Tak o tej szkolnej akcji poetyckiej pisał jeden z jej uczestników – Jarek:

„21 marca 2019 – zgodnie ze staropolskim powiedzeniem “w marcu jak w garncu” pogoda płata figle, lecz nie przeszkadza naszym szkolnym poetom we wzięciu udziału w Slumie Poetyckim, który jak co roku został zorganizowany w szkolnych murach z okazji Światowego Dnia Poezji. Część oficjalna za nami – teraz do boju poetyckiego stają ci, którzy lubią poezję. Ci, którzy próbują ją tworzyć! Konferansjerzy losują wiersze z poetyckiego drzewa i wylosowani młodzi poeci po kolei wchodzą na scenę, aby je zaprezentować. Możemy usłyszeć wiersze o ulubionym sposobie spędzania czasu, miłości do jedzenia czy namiętne wyznania skierowane do swoich ukochanych.(…) Po wielkiej bitwie opadł kurz – teraz jury udaje się do specjalnego pomieszczenia i za zamkniętymi drzwiami debatuje nad najtrudniejszą decyzją, kogo powinno nagrodzić zaszczytnym miejscem na podium. W tym samym czasie publiczność w Piwnicy Artystycznej bierze udział w tajnym głosowaniu na najlepszą prezentację autorskiego wiersza. Możemy wtedy usłyszeć słowa “Każdy może być poetą! Wszystko jest poezją!”

(Katarzyna Lancmańska)

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content