loader image

Technik automatyk w praktyce…

Technik automatyk jest dla Ciebie nieznanym zawodem? Pozwól, że przybliżymy Ci go na podstawie dwóch stanowisk dydaktycznych, które znajdują się w naszej Pracowni Sterowników PLC.

Pewnie każdego dnia mijasz na swojej drodze sygnalizację świetlną. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak ona działa? Pozwól, że troszkę to wytłumaczymy.

Stworzenie systemu zarządzającym takim skrzyżowaniem jest idealnym zajęciem dla automatyka. Zazwyczaj są one oparte właśnie o Sterowniki PLC, których zadaniem jest „panować” nad sekwencją świateł, czyli tym, kiedy i kto ma mieć pierwszeństwo jazdy, czy też przejścia. Zwróć proszę uwagę, że jedne z największych skrzyżowań lub rond mają wiele różnych sygnalizacji, które nie zawsze są skierowane tylko dla kierowców, ale również dla pieszych, rowerzystów, czy też specjalne oznaczenia dla komunikacji miejskiej (zarówno autobusy jak i tramwaje).

Jedno z naszych ćwiczeń pozwala na symulację właśnie takiego skrzyżowania, które można oprogramować według swojej własnej wizji. Tu wszystko zależy od Ciebie.

technik automatyk

Zapewne prawie każdego dnia idziesz do jakiegoś sklepu lub przeglądasz jakieś produkty w sklepach internetowych. A czy wiesz, że większość tych produktów jest produkowana dzięki liniom produkcyjnym? Jeżeli jest to dla Ciebie obce pojęcie to nie martw się, wszystko Ci wyjaśnimy szczegółowo w naszej szkole, na naszych zajęciach.

technik automatyk

Jednak jedną rzecz rozjaśnimy już teraz. Bardzo często elementem takiej produkcji jest linia sortująca gotowe elementy. Dzięki temu np. na jednej linii produkcyjnej można produkować zarówno zielone piłeczki jak i czerwone, a ostatecznie w kartonach znajduję się tylko jeden kolor.

Serdecznie zapraszamy do nauki tego zawodu w Zespole Szkół Komunikacji

(Filip Napierała)

Skip to content