loader image

Sukcesów „Naszych” Piotra Maika i Mateusza Szczepańskiego na niwie poetyckiej ciąg dalszy!

„Pisać Szekspirem albo nie pisać Szekspirem? Oto jest pytanie! VIII edycja konkursu poetyckiego Spojrzenia” rozstrzygnięta!

Pod takim tytułem zamieszczono relację z wręczenia nagród w dodatku do Panoramy Wielkopolskiej Kultury.

Jak piszą dziennikarze M. Bochińska, M. Rusnok : „Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami VIII edycji Spojrzeń, nie należało do najłatwiejszych. Z jeden strony musieli się oni zmierzyć z formą sonetu, nawiązując jednocześnie do twórczości i stylu Williama Szekspira, z drugiej zaprezentować swoje oryginalne teksty poetyckie. Sporym wyzwaniem okazało się „pisanie Szekspirem” tak, by pozostać przy tym sobą – nastolatkiem żyjącym w XXI wieku. To, co jury konkursu doceniło, to próba „przefiltrowania” przez siebie zadanego tematu przy zachowaniu formy sonetu. To także świadomość języka, o poetyckości którego nie zawsze świadczy barokowe zdobnictwo. Poezja musi być prawdziwa, musi być przekonująca, chcemy, żeby trochę nami potrząsnęła. Otrzymaliśmy 236 utworów poetyckich: w I kategorii wiekowej (15-19 lat) – 234 teksty, a w kategorii II (20-24 lata) – 2. 26 listopada 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury, któremu przewodniczyła prof. UAM dr hab. Joanna Grądziel-Wójcik, dokonało wyboru najciekawszych utworów. (…)

Bezkonkurencyjny w tym boju okazał się zdobywca I miejsca, Piotr Maik. Autor doskonale wykorzystał tradycyjną formę sonetu, by opowiedzieć o uczuciach młodego człowieka, który tu i teraz zmaga się z miłosnymi rozterkami (przepis). Jego wiersze są bezkompromisowe, drapieżne i wyraziste, a mocne pointy dopełniają całości. Autoironia, dystans, dowcip i sprawność językowa to znaki rozpoznawcze Piotra Maika. (…)

Sonet („Imperium sztuki”) Mateusza Szczepańskiego – zdobywcy wyróżnienia – stanowi swoiste podsumowanie wątków szekspirowskich, które w różny sposób wykorzystali i przetworzyli uczestnicy konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu wiersze finalistów Spojrzeń 2019.”

A to link do całości relacji, zdjęć laureatów i wierszy: https://static.wbp.poznan.pl/att/katalogi/Panorama-Wielkopolskiej-Kultury/Spojrzenia2019_dodatek_do_pwk_m.pdf?fbclid=IwAR1qUld4IGkzxt5cml_GK7mVzq0NdJXK9z98KYZxc8-ON5e8swL304BIb9M

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content