loader image

Wymiana uczniowska Poznań- Raanana

Od 19.10.2019 do 27.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie dwóch zaprzyjaźnionych miast : Poznania i Raanany w Izraelu. Była to kontynuacja projektu, który miał swój początek w maju, kiedy to polska delegacja wyjechała na tydzień do Izraela. Tym razem gościliśmy stronę izraelską w naszym mieście.

Przez dziewięć dni uczniowie i nauczyciele czterech poznańskich szkół wraz ze swoimi gośćmi poznawali miasto – najciekawsze miejsca stolicy Wielkopolski. Odwiedziliśmy Bramę Poznania, Ostrów Tumski, Stary Rynek. Nasza wymiana nie miała jednak jedynie turystycznego charakteru. Członkowie delegacji uczestniczyli w warsztatach artystycznych, zarówno w szkołach jak i Muzeum Narodowym i Uniwersytecie Artystycznym. Szczególnie pobyt w dawnym ASP zrobił na gościach i naszych uczniach wielkie wrażenie. Uczestniczyli bowiem w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Uniwersytet, a poprowadzonych przez pracowników i studentów placówki, w tym także w zajęciach związanych z animacją. Prace młodzieży z obu krajów zostały później wystawione podczas uroczystego zakończenia projektu w Urzędzie Miasta. Pobyt w Poznaniu i warsztaty w naszym mieście to nie wszystko. W czwartek 25.10.19 uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do Warszawy; jej najważniejszym punktem był pobyt w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. W sobotę , 26.10.19, odwiedziliśmy także Rogalin i park, w którym polscy nauczyciele i uczniowie zorganizowali dla całej delegacji krótki piknik. Dniem podsumowania projektu był piątek; był to ważny moment naszej wymiany, gdyż delegacja uczestniczyła we wręczaniu medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która miała miejsce w Urzędzie Miasta. Mogliśmy poznać losy tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Zagładą w czasach II Wojny Światowej.

Z pewnością pobyt w Polaków w Izraelu i delegacji izraelskiej w Polsce przyczynił się do przełamania stereotypowych sądów na temat obu krajów. Był okazją do nawiązania indywidualnych więzi, znajomości, które- jak mamy nadzieję – będą kontynuowane w przyszłości.

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content