„Typowo polskie – typowo niemieckie” 2015

FaceBook
Opublikowano

Niemcy i Polska wobec stereotypów, czyli ponad rok bitwy w ramach projektu Comenius „Typowo polskie – typowo niemieckie”

Od bardzo dawna, Polacy i Niemcy mieli wiele uprzedzeń wobec siebie. W celu zbadania i próby powstrzymania tego zjawiska, grupa polskiej i niemieckiej młodzieży zebrała się i pod nadzorem nauczycieli - opiekunów stworzyła w ciągu kilkunastu miesięcy trwania projektu wiele produktów materialnych jak i cyfrowych, które promują ideę międzynarodowej współpracy obu naszych krajów i nie tylko.

Wiosną 2014 roku uczniowie biorący udział w projekcie spotkali się po raz pierwszy w Poznaniu. Na początku, dwudziestu czterech uczniów w towarzystwie pięciu nauczycieli stworzyło wizję tego, co chcą osiągnąć na końcu. Każdego dnia, od samego rana, wszyscy byli całkowicie pochłonięci swoją pracą, co ostatecznie zaowocowało stroną internetową, materiałami wideo, plakatami i wieloma innymi kreatywnymi produktami. Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze. Nie ulega wątpliwości, że uczniowie dogadywali się wyjątkowo dobrze. To tylko kolejny dowód na to, że wiele stereotypów, zwłaszcza tych o niezgodzie międzynarodowej jest bezpodstawnych. Innym przykładem na to jest fakt, że po wielogodzinnej pracy w grupach roboczych uczniowie integrowali się samoczynnie w trakcie tzw. aktywności w czasie wolnymi i nie byli do tego w jakikolwiek sposób zmuszani. Ponadto, odwiedzając Muzeum Bambrów Poznańskich, biorąc udział w grze miejskiej (również przygotowanej przez uczniów), niemieccy goście dowiedzieli się wiele faktów na temat miasta, do którego przybyli.

Po sześciu miesiącach, sytuacja uległa zmianie. Tym razem polscy uczniowie przybyli do Lingen w Niemczech, gdzie znajduje się szkoła partnerska. Po długiej podróży pociągiem polscy goście zostali ciepło przywitani przez stronę niemiecką, i udali do domów swoich gospodarzy. Każdy polski uczeń spotkał się z  bardzo przyjaznym i ciepłym przyjęciem u goszczących ich rodzin. Miejscem pracy uczniów było w BBS Lingen Gewerbliche Fachrichtungen. Uczniowie przez cały czas trwania tego przedsięwzięcia edukacyjnego pracowali w oparciu o technologie takie jak HTML, CSS, JavaScript, MySQL, PHP, Adobe Flash, Adobe Photoshop (zarówno w Polsce jak i w Niemczech).

W tymże mieście niemieckim miał miejsce "kreatywny" dzień dla wszystkich, podczas których uczestnicy tworzyli plakaty na temat wyników ankiety badającej stereotypy i przeprowadzonej w gronie obu społeczności szkolnych, wykorzystując swoją wyobraźnię i proste narzędzia plastyczne. Niemieccy gospodarze zadbali o swoich gości i dostarczyli im (podobnie jak to się odbyło w Polsce) dużo popołudniowych atrakcji, co spowodowało również osiągnięciem jednego z głównego celu projektu – pogłębionej integracji. W dniach od 24 do 30 kwietnia 2015 roku uczestnicy spotkali się w Poznaniu po raz ostatni w celu podsumowania ponad rocznej współpracy. Ich długotrwałe prace ostatecznie zaowocowały otrzymaniem finalnego wyglądu witryny internetowej, filmów wideo, plakatów, oficjalnych projektów koszulek, kubków i materiałów dydaktycznych, oraz głównymi produktami – ankiety i quizu online. Wszystkie wyniki pracy są dostępne na oficjalnej stronie Comenius 2015 Project

(http://poldek-tripod.eu/) z darmowym dostępem dla wszystkich. Zapraszamy do jej odwiedzenia.

Mamy nadzieję, że ten bilateralny projekt nie był ostatnią formą współpracy między naszymi szkołami i że będzie miało miejsce więcej takich projektów w przyszłości.

                                                                                                                                                                            Opublikowano:

Zespół tworzący projekt


© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521