Piwnica artystyczna

FaceBook

"Pod semaforem"

W kazamatach ZSK, których istnienia zwykły śmiertelnik by się nie domyślał, kryją się niezwykłe skarby. Oprócz słynnej modelarni, należącej do Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i jednej z największych kolejek... w Polsce, znajduje się tam także Piwnica Artystyczna „Pod Semaforem”. Odnowiona wielkim trudem w roku szkolnym 2004/2005 otworzyła swe podwoje wystawą „Pociąg do gwiazd”. Towarzyszyły tej ekspozycji pokazy filmowe, spotkania z twórcami kultury. W roku szkolnym 2005/2006 Piwnica Artystyczna wychodzi z czeluści ZSK i coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na forum miasta Poznania.

We wrześniu 2005 roku pojawiła się od ulicy Mielżyńskiego tablica informacyjna. To drogowskaz ułatwiający odnalezienie drogi publiczności. Mają miejsce w jej przestrzeni, dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania, imprezy, takie jak: spektakle kabaretowe, wernisaże.

Przedstawiamy wybrane wydarzenia, które rozegrały się w latach 2005 do 2009.

W Piwnicy przygotowano spektakl i jego nagranie telewizyjne na Ogólnopolski Konkurs „Zamieszkały w Biblii - Roman Brandsteatter” (przedstawienie zatytułowane „Ślepe pokolenie” zostało nagrodzone III miejscem). Rozpoczęto cykl imprez zatytułowanych „Podróże w czasie i przestrzeni” (podróże odbyły się między innymi do Jordanii, na Kretę, do Izraela i Chin).

Zorganizowano imprezę: „Benefis Nikosa Chadzinikolau” z okazji jego 70 urodzin (przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania- 2005 rok). Odbywały się kameralne, nastrojowe spotkania z rodzicami i absolwentami, a także cykliczne spotkania „Wszechnicy Nauczycielskiej”. Piwnica stała się miejscem spotkań, wernisaży, dyskusji z poetami w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, biesiad poetyckich, organizowanych przez Multimedialne Centrum Szkoły, seansów filmowych, np.: „Ziemi niczyjej” Tanovica. Zorganizowano w Piwnicy Teatralnej „Wieczór Bałkański”, połączony z degustacją potraw, opowieścią o Bałkanach i pokazem filmowym „Czarnego kota, białego kota”. Zainscenizowano „Wigilie słowiańskie”, odtwarzając zwyczaje kulinarne i obyczaje ludowe funkcjonujące w sąsiadujących z Polską krajach słowiańskich: Rosji, Chorwacji, Słowacji. Piwnica to było także miejsce prób szkolnego kabaretu „Mimo wszystko”.

Wreszcie w Piwnicy około 21 marca ma miejsce Turniej Jednego Wiersza, zorganizowany w ramach obchodzonego w szkole Światowego Dnia Poezji. Przyznawane są w tym konkursie nagrody: „Anioły Poezji” dla trzech wyróżniających się poetów: młodych duchem i wiekiem. Tutaj też miały miejsce premiery spektakli przygotowanych przez uczniów: szkolnej „Miłoszady” i „Herbertiady” oraz przedstawień: „Za co kochamy księdza Twardowskiego”, czy „Pamiętajmy o ogrodach”.

W dniu 27 marca zwykle świętowano w tym niezwykłym, „klimatycznym” miejscu Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej przyczyny w Piwnicy otwarto wystawę: „Magia Animacji” (eksponaty: rekwizyty, kukły, lalki zostały wypożyczone na potrzeby szkoły z Teatru Animacji, z którym nawiązano współpracę). Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna pt: „Różne koncepcje teatru na przestrzeni dziejów”. Przy otwarciu ekspozycji wydawane były bilety, na których uczniowie spisali podstawowe zasady teatralnego savoir-vivre’u.

W ramach corocznych rekolekcji wielkopostnych w Piwnicy odbywają się uczniowskie spotkania z Biblią pod nazwą Maratonu Biblijnego oraz organizowany jest Światowy Dzień Książki. Wreszcie w Piwnicy uczniowie oglądali spektakl „Miłość i śmierć w baroku”. Przestrzeń Piwnicy staje się miejscem ćwiczeń dramowych np.: uwspółcześnionej wersji średniowiecznego dialogu „Rozmów Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, czy „Świętoszka” Moliera. Tu także rozgrywają się ćwiczenia recytatorskie towarzyszące Szkolnym Dniom Kreatywności, które są przeprowadzane w czerwcu od paru już lat.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi!

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521