EMERYCI NA WYCIECZCE W BYDGOSZCZY

Opublikowano Marek Grzegorz Nowak

Już od bardzo wielu lat tradycją szkoły jest zapraszanie emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi szkoły na jednodniowe wycieczki autokarowe.

W tym roku taka wycieczka odbyła się 29 września, a miejscem docelowym był miasto Bydgoszcz. Uczestnicy zwiedzili Stary Rynek i bydgoską katedrę. Byli w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego i w prywatnym Muzeum Mydła i Historii Brudu prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

Wrażenie zrobiła też Mennica w Bydgoszczy. Był to zakład zajmujący się produkcją (biciem) monet oraz medali czynny w latach 1594–1688 w Bydgoszczy. W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny tego typu zakład czynny na terenie Korony Polskiej. W 1621 r. wybito w niej największą i najwartościowszą monetę doby staropolskiej.

Byli na Wyspie Młyńskiej będacej zabytkową wyspą rzeczną w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszczącą obiekty kulturalne i rekreacyjne, która otoczona jest bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi.

Zobaczyli budynek Opery Novej będącej teatrem operowym, który pełni również rolę teatru muzycznego, założony w 1956 r.

Popłynęli stateczkiem po rzece Brda. Warto przypomnieć, że jest to lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Dolny fragment Brdy jest fragmentem drogi wodnej Wisła-Odra, międzynarodowej drogi wodnej E70 oraz Bydgoskiego Węzła Wodnego. Spotkali się także na barce z szyprem, który opowiadał historię bydgoskiej żeglugi.

 

 

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521