NA ŻYWYCH LEKCJACH HISTORII

Szkoła aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do obchodów 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jedną z imprez wpisujących się w te obchody był projekt „Koleje Wolności 1918-2018”. Były to specjalne pociągi składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro, które od 3 października kursowały na wielkopolskich trasach.

Dzięki współpracy z Kolejami Wielkopolskimi uczniowie byli w tych pociągach, rejestrując filmowo i fotograficznie całe to wydarzenie. Byli także ich rodzice i nauczyciele, którzy w sobotę 6 października na zakończenie akcji, gdy pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz – zakończy bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni, uczestniczyli w widowisku światło i dźwięk.

Szczególne podziękowanie kieruję do Adama Wystańskiego ucznia klasy 4F, Dawida Pieczyńskiego i Jakuba Marciniaka uczniów klasy 2C \ i ucznia klasy 1A, za godne reprezentowanie szkoły.

Specjalne pociągi retro były wspólną inicjatywą Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

 

Czytaj więcej: NA ŻYWYCH LEKCJACH HISTORII

NA WYSTAWIE W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

5 października uczniowie klasy 1LA obejrzeli XXII Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczna 2018 wystawę i uczestniczyli w wybranych imprezach z tym związanych, w ramach „Dni Młodzieży na XXII OWF”.

Wystawa została uroczyście otwarta 3 października w Wielkopolskim Urzędzie Marszakowskim i związana była z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, a także stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uczniowie obejrzeli najwyższy aktualnie dorobek filatelistów, zrzeszonych w Polskim Związku Filatelistów. Poczta Polska wprowadziła z tej okazji specjalny znaczek poświęcony wystawie, wysłuchali ciekawego wykładu i usłyszeli grę na trąbce pocztmistrza.

 Serdeczne podziękowania składamy panu prof. dr hab. Maciejowi Kandulskiemu Prezesowi Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Polskiego Związku Filatelistów, a jednoczesnie pracownikowi Zakładu Teorii Obliczeń na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM.

Czytaj więcej: NA WYSTAWIE W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

SZKOLNY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 października, nieco inaczej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Małe szkolne podwórze stało się mini salą koncertową, gdzie pierwszy raz wystąpił nowy szkolny zespół wokalno-muzyczny. Impreza nosiła tytuł „Happening gitarowy”. Wspólnie zagrano i zaśpiewano kilka utworów Boba Dylana.

Warto przypomnieć, że Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie tego dnia od roku 1975, a zainicjowany został przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Czytaj więcej: SZKOLNY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

EMERYCI NA WYCIECZCE W BYDGOSZCZY

Już od bardzo wielu lat tradycją szkoły jest zapraszanie emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi szkoły na jednodniowe wycieczki autokarowe.

W tym roku taka wycieczka odbyła się 29 września, a miejscem docelowym był miasto Bydgoszcz. Uczestnicy zwiedzili Stary Rynek i bydgoską katedrę. Byli w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego i w prywatnym Muzeum Mydła i Historii Brudu prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

Wrażenie zrobiła też Mennica w Bydgoszczy. Był to zakład zajmujący się produkcją (biciem) monet oraz medali czynny w latach 1594–1688 w Bydgoszczy. W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny tego typu zakład czynny na terenie Korony Polskiej. W 1621 r. wybito w niej największą i najwartościowszą monetę doby staropolskiej.

Byli na Wyspie Młyńskiej będacej zabytkową wyspą rzeczną w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszczącą obiekty kulturalne i rekreacyjne, która otoczona jest bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi.

Zobaczyli budynek Opery Novej będącej teatrem operowym, który pełni również rolę teatru muzycznego, założony w 1956 r.

Popłynęli stateczkiem po rzece Brda. Warto przypomnieć, że jest to lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Dolny fragment Brdy jest fragmentem drogi wodnej Wisła-Odra, międzynarodowej drogi wodnej E70 oraz Bydgoskiego Węzła Wodnego. Spotkali się także na barce z szyprem, który opowiadał historię bydgoskiej żeglugi.

Czytaj więcej: EMERYCI NA WYCIECZCE W BYDGOSZCZY

NA UROCZYSTOŚCIACH 79 ROCZNICY

27 września asysta pocztu sztandarowego i uczniowie klasy 4F, uczestniczyli w uroczystościach związanych z 79 rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości organizowane były przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolskiego, miały miejsce w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry i przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy al. Niepodległości.

Tradycją tych obchodów stało się wspominanie co roku innego bohatera związanego z Polskim Państwem Podziemnym. Tegoroczna edycja została poświęcona postaci kapitana Jana Wosia.

Warto przypomnieć, że Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.

Czytaj więcej: NA UROCZYSTOŚCIACH 79 ROCZNICY

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521