PIĘTNASTY RAZ FERIE Z NIESPODZIANKĄ

Ferie zimowe to oczywiście okres 2-tygodniowego wypoczynku dla uczniów i nauczycieli. Ferie zimowe to także, przynajmniej dla niektórych z nas okres, w którym można wyjść z domu i coś zobaczyć i usłyszeć ciekawostki.

Dlatego w naszej szkole realizowany jest przez prof. Marka Grzegorza Nowaka projekt „Ferie z niespodzianką”. W tym roku projekt realizowany był już 15 raz.

Czytaj więcej: PIĘTNASTY RAZ FERIE Z NIESPODZIANKĄ

SPOTKANIE KLUBU SZKÓŁ CEGIELSKIEGO

     W tym roku szkolnym tradycyjne spotkanie Klubu Szkół Cegielskiego odbyło się 29 listopada w Piwnicy Artystycznej. Było ono bardzo uroczyste ze względu na to, że odbyło się w 100-rocznicę   odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz w 150-rocznicę śmierci Hipolita Cegielskiego i w 20-lecie istnienia Towarzystwa  im. H. Cegielskiego w Poznaniu.
Stąd w spotkaniu uczestniczył Prezydent THC dr Marian Król i sekretarz THC Dominik Górny. Szkoły tradycyjnie reprezentowane były przez 3 uczniów wraz z opiekunem: Zespół Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. H. Cegielskiego w Trzemesznie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Zespół Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie, Gimnazjum Nr 1 im. H. Cegielskiego – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. K. Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. H. Cegielskiego w Złotowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp., Szkoła Podstawowa Nr 6 im. H. Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu, Zespół Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie, Zespół Szkół Technicznych w Pile, Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu. W tym roku zabrakło przedstawicieli ze szkół w Powodowie, Pleszewie i Ziębicach.

Czytaj więcej: SPOTKANIE KLUBU SZKÓŁ CEGIELSKIEGO

11 LISTOPADA NA KOPCU WOLNOŚCI

11 listopada o godzinie 10.00 grupa ponad 30 uczniów naszej szkoły (Jakub Woźniak, Franciszek Szczepaniak, Piotr Szyler, Łukasz Sieradzki, Filip Rymaniak, Wiktoria Nowak, Mateusz Nowicki, Maciej Werniewicz, Michał Białas, Filip Szymkowiak, Daria Krawczak, Mateusz Graja, Michał Kwiatkowski, Mikołaj lewandowski, Mikołaj Mańkowski wszyscy z klasy 1A, Krystian Olejniczak z klasy 1B, Patrycja Dolata, Wiktor Blandzi, Mateusz Stawicki z klasy 1C, Joanna Leśniczak, Paweł Żyła z klasy 1D, Oskar Baranowski, Adam Okupniak, Julia Muc, Marcin Osztynowicz, Adrian Kościelniak z klasy 1E, Kacper Hyżorek z klasy 2A oraz Mateusz Kłos, Michał Góralczyk, Adrian Szczeciński, Adam Wystański i Mikołaj Zborowski z klasy 4F) wyruszyła spod budynku szkoły, aby przed godziną 11 wchodzić na Kopiec Wolności, by tam wziąć udział w jego otwarciu z okazji 100-lecia odzuskania niepodległości. Tym samym staliśmy się jednymi z pierwszych, którzy po wielu latach przerwy mogli zobaczyć z jego szczytu piękną panoramę Poznania.

Badania wykazały, że grunt w obrębie Kopca nie jest stabilny dlatego ze względów bezpieczeństwa, będą mogły na niego wchodzić jedynie małe grupy osób, i to jedynie z okazji uroczystości patriotycznych. Będzie on użytkowany podczas najważniejszych uroczystości
i rocznic.

W czasie zaboru pruskiego tereny Malty nie były zamieszkane przez Niemców, dlatego gromadzili się tu licznie mieszkańcy Poznania, mogący swobodnie rozmawiać w języku ojczystym. Został usypany w w 1922 roku, choć budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej. Kopiec miał blisko 100 metrów wysokości. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Z tego też powodu, tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej, wybrano Maltę na miejsce upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i odzyskanej właśnie niepodległości. Opracowano plan zagospodarowania terenu o charakterze parkowym oraz, z ziemi przyniesionej przez poznaniaków, usypano kopiec jako symbol wywalczonej wolności.

Niestety podczas II wojny hitlerowcy zniszczyli kopiec. Przez lata kopiec nie był użytkowany. Gdy pod koniec lat 80-tych zdecydowano się pogłębić Jezioro Maltańskie, to ziemię z dna umieszczano w miejscu dawnego kopca. Wówczas nie mówiono oficjalnie o jego odbudowie, a o utworzeniu tu m.in. stoku narciarskiego.

11 listopada mogliśmy wziąć udział w symbolicznym jego otwarciu, ponieważ przeprowadzono między innymi remont drogi wejściowej po stronie zachodniej oraz platformy po stronie północnej. Na szczycie kopca pojawił się maszt flagowy, a na kopcu zamontowano oświetlenie. A przed wejściem na Kopiec pojawiła się też tablica informująca o jego historii.

Dzisiaj odbudowany kopiec ma symbolizować szeroko rozumianą wolność jako największą wartość człowieka, ponieważ niepodległość nie oznacza wolności człowieka.

 

Czytaj więcej: 11 LISTOPADA NA KOPCU WOLNOŚCI

DWA WYKŁADY NA ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Członkowie Szkolnego Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wraz z opiekunem zorganizowali dwa wykłady. Pierwsza prelekcja odbyła się 8 listopada, a jej tematem było „Odzyskanie niepodległości przez Polskę i zwycięskie powstanie”. Prelekcję wygłosił pan Waldemar Palinkiewicz z Odziału Wielkopolskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Natomiast drugi wykład na temat: „Gospodarka i społeczeństwo Wielkopolski u progu odzyskania niepodległości” odbył się 9 listopada. Wykładowcą był prof. UAM dr hab.Tadeusz Janicki z Wydziału Historii UAM.

Po wykładzie pani wicedyrektor Agnieszka Brych wręczyła nagrody i dyplomy licznych konkursów odbywających się na terenie szkoły, w tym Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Piłsudskim i Wojsku Polskim.

Czytaj więcej: DWA WYKŁADY NA ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W BIBLIOTECE UNIWERSYTECKIEJ

Jedną z wielu imprez szkolnych związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę i ze 100-leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego, były wyjścia uczniów klas: 4F, 1B,1C i 1D.do Biblioteki Uniwersyteckiej UAM, gdzie obejrzeli wystawę „Żołnierze kajzera w przededniu powstania wielkopolskiego…Niemiecki garnizon w Poznaniu podczas I wojny światowej 1914-1918”.
Oglądając wystawę uczniowie poznali życie poznańskiego garnizonu u schyłku pruskiego panowania, czyli w okresie I wojny światowej. Mogli zobaczyć na niej fotografie, pocztówki, dokumenty oraz militaria pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: dra Macieja Kowalczyka i Macieja Ziąbki.
Wystawa przedstawiała obraz codziennego życia niemieckich żołnierzy (wśród których byli również Polacy) w Poznaniu, ważnej pruskiej twierdzy na wschodnich rubieżach Drugiej Rzeszy, w latach 1914-1918.
Warto przypomnieć, że żołnierze kajzera to Polacy urodzeni w Wielkopolsce, na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach, którzy byli obywatelami Cesarstwa Niemieckiego i podlegali obowiązkowi służby wojskowej. W 1914 roku ubrano ich w mundury w kolorze feldgrau, na głowy wciśnięto pikielhauby i wysłano na wojnę.
Dzielne czyny polskich poborowych i niewdzięczność zaborcy opisał w noweli z 1882 roku pt. „Bartek zwycięzca” Henryk Sienkiewicz. Musimy pamiętać, że jeszcze w XIX wieku pod niemieckim sztandarem Polacy toczyli krótkie i bezsprzecznie zwycięskie wojny z Danią, Austrią i wreszcie z Francją, choć nie wszystkim się to opłaciło.

Czytaj więcej: W BIBLIOTECE UNIWERSYTECKIEJ

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521