PIERWSZY SUKCES UCZNIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Opublikowano Marek Grzegorz Nowak

W dniach 21-23 września w Kołobrzegu odbył się doroczny konkurs recytatorski w ramach XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.

W konkursie startowało 29 młodych interpretatorów twórczości Księcia Poetów – czyli Zbigniewa Herberta, m.in. z Poznania, Szczecina, Słupska, Czaplinka, Trzebiatowa, Nowogardu i Kołobrzegu.

Wśród nich znalazł się Franciszek Arciszewski z klasy 4F, który zdobył II miejsce (wiersz „Przyszło do głowy”).

Młodych recytatorów oceniali aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie - Magdalena Warzecha i Jarosław Gajewski oraz Helena Elert, polonistka z Kołobrzegu, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Warto zaznaczyć, że tegoroczna „Herbertiada” miała dwa ważne akcenty: pierwszy – została dedykowana zmarłej 29 września ub. roku siostrze Patrona Przeglądu, Pani Halinie Herbert – Żebrowskiej, która bywała niejednokrotnie w Kołobrzegu. Drugi był charytatywny. Widzowie „Herbertiady” wsparli leczenie 3-letniego Antosia Jaczyńskiego – zebrali blisko 1600 zł.

Franciszek zobaczył dwa premierowe spektakle. Pierwszy nosił tytuł „Trzeba śnić cierpliwie” drugi ”Labirynt” oraz uczestniczył w koncercie „Gaude Mater Polonia. Niepodległa Herberta” w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma juniora, który zaprezentował arcydzieła polskiej muzyki chóralnej oparte na tekstach wybitnych polskich poetów (m.in. Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa).

Honorowy patronat nad XIX Ogólnopolskim Przeglądem Twórczości Z. Herberta przyjęli: Rodzina Poety: Katarzyna Herbert i Rafał Żebrowski, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc i Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek.

 

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521