PIERWSZY SUKCES UCZNIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM

W dniach 21-23 września w Kołobrzegu odbył się doroczny konkurs recytatorski w ramach XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.

W konkursie startowało 29 młodych interpretatorów twórczości Księcia Poetów – czyli Zbigniewa Herberta, m.in. z Poznania, Szczecina, Słupska, Czaplinka, Trzebiatowa, Nowogardu i Kołobrzegu.

Wśród nich znalazł się Franciszek Arciszewski z klasy 4F, który zdobył II miejsce (wiersz „Przyszło do głowy”).

Młodych recytatorów oceniali aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie - Magdalena Warzecha i Jarosław Gajewski oraz Helena Elert, polonistka z Kołobrzegu, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Warto zaznaczyć, że tegoroczna „Herbertiada” miała dwa ważne akcenty: pierwszy – została dedykowana zmarłej 29 września ub. roku siostrze Patrona Przeglądu, Pani Halinie Herbert – Żebrowskiej, która bywała niejednokrotnie w Kołobrzegu. Drugi był charytatywny. Widzowie „Herbertiady” wsparli leczenie 3-letniego Antosia Jaczyńskiego – zebrali blisko 1600 zł.

Franciszek zobaczył dwa premierowe spektakle. Pierwszy nosił tytuł „Trzeba śnić cierpliwie” drugi ”Labirynt” oraz uczestniczył w koncercie „Gaude Mater Polonia. Niepodległa Herberta” w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma juniora, który zaprezentował arcydzieła polskiej muzyki chóralnej oparte na tekstach wybitnych polskich poetów (m.in. Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa).

Honorowy patronat nad XIX Ogólnopolskim Przeglądem Twórczości Z. Herberta przyjęli: Rodzina Poety: Katarzyna Herbert i Rafał Żebrowski, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc i Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek.

Czytaj więcej: PIERWSZY SUKCES UCZNIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Posprzątajmy świat!

W piątek 21 września ruszyła jubileuszowa, 25. ogólnoświatowa akcja „sprzątania świata”.

Do udziału w tegorocznej edycji włączył się Zespół Szkół Komunikacji, który wraz z organizującą całe przedsięwzięcie klasą 4D podjął się próby propagowania ekologicznego i czystego trybu życia. Na początku tygodnia w całej szkole zawisły plakaty stworzone przez uczniów być może najlepszej klasy maturalnej, mające na celu, w niejednokrotnie humorystyczny sposób, przybliżyć uczniom i nauczycielom technikum ideę całej inicjatywy.

Czytaj więcej: Posprzątajmy świat!

Sprawozdanie z turniejów pierwszej pomocy

Pasja rozwijania umiejętności ratowania zdrowia i życia zrodziła się u uczniów klasy 2A technik elektronik na 18-godzinym KURSIE RATOWNIKÓW PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ zorganizowanym w ZSK w dniach 02, 03 i 16.12.2017 r. w ramach konkursu na zajęcia dodatkowe realizowane w szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań.

Fot. Jędrzej Kaźmierczak     Uczniowie klasy 2A gotowi do egzaminu praktycznego

Siedmiu uczniów z najlepszymi wynikami zobowiązało się do stałego podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności praktycznych i przystąpienia do współzawodnictwa międzyszkolnego.

Fot. Jędrzej Kaźmierczak   Było sporo praktycznej pracy ale czasami też dużo zabawy

Czytaj więcej: Sprawozdanie z turniejów pierwszej pomocy

KSIĄŻKI ZEBRANE

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy zbiórkę książek w ramach Wielkiej Zbiórki 2018, organizowanej przez Fundację ZACZYTANI. Książki (w 5 kartonach) zostały dziś przewiezione do poznańskiego magazynu. Zebraliśmy 123 pozycje książkowe dla dzieci oraz 42 dla dorosłych. To oznacza, że dla 165 osób pobyt w szpitalu może okazać się mniej straszny. Ponadto – 165 osób będzie miało możliwość choć na chwilę oderwać się od myślenia na temat swojej choroby.

 

Ogromne podziękowania dla Wszystkich, którzy podzielili się swoimi książkami lub kupili nowe! Okazaliście w ten sposób swoje wielkie serca oraz to, że inni ludzie są dla Was ważni.

Serdeczne podziękowania również dla tych, którzy poprzez swoje działania umożliwili przebieg akcji w naszej szkole. Jesteście WIELCY!

Ilona Starosta i Agnieszka Klimek

DRUŻYNA SZPIKU

Pani Maria Homan – reprezentantka poznańskiej Drużyny Szpiku po raz czwarty była dziś gościem naszej szkoły. Jest to osoba na wskroś aktywna, dzieląca się swoim ciepłem i doświadczeniem życiowym z młodzieżą. Czego dziś od p. Marii dowiedziało się 250 uczniów ZSK?

Przede wszystkim tego, że na miarę swoich możliwości, zawsze warto pomagać! Ponadto – uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, jakie są sposoby pobierania szpiku, jak wygląda procedura zostania dawcą faktycznym i jak ważne jest odpowiedzialne podjęcie decyzji o rejestracji. Pani Maria przedstawiła także kilkoro osób, dla których obecnie poszukiwany jest szpik, co bardzo znamiennie pokazało, że za statystykami kryją się konkretne osoby – czyjeś dzieci, rodzice, sąsiedzi, koledzy…

Drużyna SZPIKU
Drużyna SZPIKU
Drużyna SZPIKU
Drużyna SZPIKU
Drużyna SZPIKU

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał ulotkę informacyjną.

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521