Działania artystyczne w ZSK

FaceBook
Opublikowano Katarzyna Lancmańska

A oto efekt literacki Międzynarodowego Dnia Teatru w ZSK. Recenzja ze spektaklu, który startuje w rywalizacji poznańskich szkół w ramach projektu „Coolturalne szkoły”. Jego celem jest wyłonienie najlepszych szkolnych przedstawień. Zapraszamy do poczytania a wkrótce do głosowania internetowego na nasze szkolne przedstawienie pt.: „Mnóstwo czasu” w reżyserii Mateusza Gemzickiego.

„Ostatnio miałem przyjemność obejrzeć w Piwnicy Artystycznej naszej szkoły premierę spektaklu "Mnóstwo czasu" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Spektakl był inspirowany twórczością Doctorowa i jego cyklem opowiadań o identycznym tytule. Przedstawienie poruszało trudną tematykę ludzkich uczuć, gwałtownych i niezapowiedzianych zmian w życiu oraz wspomnień. Mateusz Gemzicki, który jest reżyserem tego dzieła scenicznego, podjął się próby stworzenia własnej wizji "Mnóstwa czasu".
Przedstawia losy małżeństwa, którego codzienna rutyna zostaje przerwana przez pojawienie się byłego właściciela domu. Wśród małżonków zaczyna panować napięta atmosfera, jednak tekst teatralny pokazuje, że przełomowe wydarzenie, które odmienia nasze dalsze życie, początkowo nie musi być pozytywne i może być przez nas źle odebrane.

Aktorzy, biorący udział w spektaklu, dobrze odgrywali swoje role, jednak pojawiły się potknięcia w tekście, z których udało się wybrnąć. Sceny z codzienności, pojedyncze, wyrwane z całego dnia chwile ukazywały przełamywanie rutyny poprzez niespodziewane wydarzenia, zachowania, których nie można zrozumieć. Niektóre poprzedzał poetycki komentarz Mateusza. Podawał trop, nitkę, po której można dojść do kłębka i lepiej rozumieć to, co właśnie dzieje się na scenie, kojarzyć i łączyć ze sobą fakty.

Podsumowując, mimo aktorskich pomyłek w tekście, z którymi jednak poradzano sobie świetnie, spektakl był bardzo wciągającym widowiskiem ze względu zarówno na tematykę, jak i realizację. Godne polecenia spojrzenie młodzieży na twórczość jednego z amerykańskich pisarzy, którego doceniono na całym świecie. Potwierdzenie znajduje powiedzenie, że pozory mylą w odniesieniu do spektaklu, w którym nic nie jest oczywiste lecz wszystko jest ciekawe.”

Maciej Dziamski klasa 1 d

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521