ZAJĘCIA „LETNIEJ SZKOŁY ERGONOMII” NA WYDZIALE INŻYNIERII ZARZĄDZANIA POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ

Opublikowano Andrzej Kaźmierczak

               W dniach od 25 do 29 czerwca grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Komunikacji z klas 2A i 3A technik elektronik uczestniczyła w zajęciach „Letniej Szkoły Ergonomii” organizowanych przez Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Do udziału w zajęciach zachęcił nas i zarezerwował dla nas 10 miejsc nauczyciel przedmiotów zawodowych Pan Andrzej Kaźmierczak.

dr hab. inż. Małgorzata Sławińska   Plakat Letniej Szkoły Ergonomii 25-29 czerwca 2018 r.

           

Tematem pierwszego dnia zajęć było wykorzystanie ergonomii do urządzania stanowiska pracy. Po wysłuchaniu wykładu dotyczącego wykorzystywania ergonomii w różnych dziedzinach życia, także lotnictwa, uczniowie przystąpili do ćwiczenia praktycznego, polegającego na dostosowywaniu stanowiska pracy do wymagań różnych osób. W tym celu wykorzystano atlas antropometryczny, a efekty naszych badań zapisywane zostały na specjalnych kartach. Następnie przebadano przykładowe pozycje pracy i oceniono, jakie błędy popełniają na co dzień ludzie, przy wykonywaniu swoich obowiązków.

Fot. Sebastian Obiegała   Wykład Pana Profesora uzmysłowił nam sens i znaczenie ergonomii

Fot. dr hab. inż. Małgorzata Sławińska   Wykład Pana Profesora widziany od strony ekranu

  

            Tematem drugiego dnia zajęć były zagadnienia związane z interfejsem użytkownika. Nasze zadanie polegało na stworzeniu fikcyjnego sklepu, sprzedającego określone produkty oraz dostosowanie jego strony internetowej do potrzeb klientów. W tym celu na początku uczniowie rysowali portrety osób, którym chcą zaoferować określone produkty. Następnie każda grupa tworzyła tablice decyzyjne, dostosowane do konkretnej oferty.

Fot. Sebastian Obiegała Po serii wykładów nastąpiła twórcza praca na stołach w podgrupach

 

Fot. dr hab. inż. Małgorzata Sławińska     Humory podczas warsztatów bardzo nam dopisują

Fot. dr hab. inż. M. Sławińska         Wszędzie pracują prawdziwi pasjonaci i profesjonaliści

Tematem trzeciego dnia zajęć było dostosowanie przedmiotów codziennego użytku do wymagań ergonomicznych różnych osób. W tym dniu po wykładzie przystąpiliśmy do ćwiczenia praktycznego, które polegało na ulepieniu z modeliny myszki komputerowej dostosowanej do naszych potrzeb. Szczególną uwagę zwrócono na wygodę użytkowania, a także na walory kolorystyczne. Wybrane modele zadowoliłby indywidualnie osobę o wzroście powyżej dwóch metrów i dużych dłoniach, a inne osobę o niskim wzroście i drobnych palcach. Dopasowanie odpowiedniej myszki dla konkretnego człowieka ma duże znaczenie, aby uniknąć w przyszłości dolegliwości związanych z bólem nadgarstka, dłoni bądź palców.

Fot. Sebastian Obiegała        Zaprojektowane przez nas myszki zachęcą każdego do pracy

            Tematem czwartego dnia zajęć były opakowania. Po interesujących wykładach Pań specjalistek w kilkuosobowych podgrupach uczestnicy projektu przygotowywali ergonomiczne opakowania do wybranych przez siebie produktów. Przy projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na wygodę i bezpieczeństwo transportowania produktu, a także na walory artystyczne         i oryginalność każdego opakowania. Do tej pory nie zwracaliśmy na to wcale żadnej uwagi.

Fot. Sebastian Obiegała Wykłady przygotowały nas do tworzenia ergonomicznych opakowań

Fot. dr hab. inż. Małgorzata Sławińska   Kreatywna praca w zespołach dobrze nam wychodzi

           

Fot. dr hab. inż. Małgorzata Sławińska   Burza mózgów techników była bardzo potrzebna

Fot. dr hab. inż. Małgorzata Sławińska  W tym zadaniu technicy elektronicy z ZSK połączyli swoje siły z technikami mechatronikami z ZSM

W piątym ostatnim dniu zajęć koordynatorka projektu podsumowała odbyte w minionych czterech dniach zajęcia. Następnie Pani Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania wręczyła każdemu uczestnikowi certyfikat potwierdzający uczestnictwo w zajęciach. Jesteśmy świadomi tego, że otrzymaliśmy dużą porcję wiedzy od Profesorów będących ekspertami w dziedzinie ergonomii. Wykorzystamy tą wiedzę zarówno w przyszłej pracy zawodowej jak też w naszym życiu codziennym. Wszyscy uczestnicy zajęć chociaż przez tydzień czuli się prawdziwymi studentami. Szczerze polecamy takie zajęcia naszym szkolnym koleżankom i kolegom.

Relację opracował Adam Matuszczak pod redakcją i składem Pana Andrzeja Kaźmierczaka.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani dr hab. inż. Małgorzacie Sławińskiej

oraz koledze Sebastianowi Obiegale.

 

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521