loader image

Nauka JĘZYKA ROSYJSKIEGO w ZSK

Podstawowe zwroty rosyjskie zna na pewno każdy nawet jeśli nie uczy się tego języka. Polacy często używają ich dla żartu albo żeby kogoś zaskoczyć. Na całym świecie popularność języka rosyjskiego stale rośnie, w samej tylko Europie liczba jego użytkowników wynosi ponad 135 mln. Również w Polsce pojawia się coraz więcej szkół, kursów i korepetytorów, którzy oferują naukę tego języka.

Wielu naszych uczniów zdaje sobie sprawę, że ta umiejętność bardzo przyda się im w przyszłej pracy. Firmy oferujące pracę informatykom w swych wymaganiach wymagają dziś już nie tylko znajomości języka angielskiego (co stało się poniekąd normą na rynku) ale również znajomości języka rosyjskiego.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość poznać ten piękny język a także kulturę krajów rosyjskojęzycznych. Zainteresowani uczniowie odkrywają dla siebie magiczny świat rosyjskiej sztuki, literatury filmu, poezji i niezrównanych ballad z towarzyszeniem gitary.

Zespół Szkół Komunikacji stale współpracuje z Wydziałem Filologii Rosyjskiej oraz Wydziałem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpraca ta przybrała wiele form: Uczniowie uczestniczą:

– w wykładach językowych

– prelekcjach filmowych

– warsztatach dotyczących kultury oraz języków słowiańskich

– biorą udział w i konkursach organizowanych przez UAM ( np. konkurs recytatorski „Słowiańskie recytacje” , w którym uczniowie ZSK osiągali niemałe sukcesy)

– w ostatnich latach osiągaliśmy też sukcesy w Międzywojewódzkim Etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego

Jako szkoła organizowaliśmy również wymiany młodzieży na Ukrainę. Wyjazdy te cieszyły się dużym uznaniem młodzieży dla, której wyjazd do naszych wschodnich sąsiadów był nie tylko okazją poznania nowej kultury ale również okazją aby nauczyć się czegoś nowego o świecie, języku i zawrzeć nowe znajomości.

Duże zainteresowanie językiem rosyjskim to już nie tylko sprawa mody (ludzie często uczą się go by zaimponować innym) ale to również od jakiegoś czasu wymóg rynku, w tym informatycznego. Nie brakuje firm współpracujących z Rosją i innymi krajami rosyjskojęzycznymi. Dlatego nie dziwi fakt, że uczniowie często zgłaszają się pytaniami dotyczącymi tego tematu czy też proszą przetłumaczenie czegoś na rosyjski lub odwrotnie. Niektórzy z nich nie uczą się rosyjskiego w szkole (mają tu inny język obcy) a tylko w domu – hobbistycznie ponieważ to wyróżnia ich spośród innych.

(Ewa Iwaniec)

Skip to content